Cfr 9 7" v- I MAfC Tahaht fycm pot s-c -i Mtn.- ^v 5^ v,..,hr-vzLpr Het gebied van Schouwen en Duiveland naar de kaart van Christiaan Sgrooten uit de tweede helft van de 16e eeuw. (Rijksarchief in Zeeland, repr. Zei. Illustrata aanw. 1961-91) Na de hervorming Van een beeldenstorm te Nieuwerkerk is niets bekend. Maar toen het kerkgebouw in gebruik genomen werd voor de Hervormde erdienst. zijn de altaren en de beelden verwijderd. Ook zal men flink met de witkwast hebben gewerkt. Nieuwerkerk en Ouwerkerk waren in eerste instantie tot één gemeente verenigd. Uit de akteboeken van Nieuwerkerk blijkt dat de ouderlingen en diakenen voor beide plaatsen op 8 oktober 1585 zijn gekozen en dat in december 1586 een gezamenlijke consistorie werd gehouden. Het gezamenlijk Heilig Avondmaal werd te Ouwerkerk gehouden op 2 september 1585. Het opschrift van het derde consistorieboek van de kerk van Nieuwerkerk, beginnende met Pasen 1598, veronderstelt de afscheiding van Ouwerkerk, doch dit wordt niet uitdrukkelijk aangetekend. Er zijn ook gegevens die uitgaan van een scheiding tussen Nieuwerkerk en Ouwerkerk in 1584. Adriaan Sebastiaansen wordt in 1584 als predikant van Nieuwerkerk vermeld. In deze hoedanigheid verscheen hij namens de classis van Schouwen op de synode te Middelburg in 1593. De vóór de hervorming afzonderlijke kleine parochie van het nabij gelegen Capelle, een plaats waarvan nu nog nauwelijks iets terug te vinden is, werd na de hervorming met Nieuwerkerk verenigd. Het kerkgebouw De Kerkring vormde een vrijwel zuivere cirkel. Daarbinnen was eerst een gracht. waarvan oude Nieuwerkerkerszich enkele resten nog kunnen herinneren. Binnen de gracht lag het kerkhof met daarop kerk en toren. Vooreen destijds tamelijk klein dorp moet het een imposant bouwwerk geweest Anna van Bourgondie (ca. 1440-1508), verantwoordelijk voor de stichting van het kapittel in de kerk van Nieuwerkerk. (Top. en hist, atlas Gem. Goes) zijn, de totale lengte was 65 meter, de kerk 15 meter breedde toren 35 meter hoog Mr. N. van der Schatte vermeldt dan ook. als hij anno 1753 in de 'Tegenwoordige Staat der Vereenigde Nederlanden' een Gravure van Nieuwerkerk in de Nederduytsche Poëmata van Adriaan Hoffer 1635).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 9