8 Overzichtsfoto Nieuwerkerk 4 februari 1953. drie dagen na de overstromingsramp, (foto KLM Aerocarto - coll. C.P. Pols, Zierikzee) deze begraafplaats is toen geen nader onderzoek gedaan. Wij houden het er evenwel op dat de huidige plaats van de kerk ook de oorspronkelijke is, ook al zijn tijdens de recente restauraties geen naspeuringen gedaan om fundamenten of restanten van een vroeger gebouw te vinden In de 13e eeuw bezat het Kapittel van Oudmunster te Utrecht het patronaatsrecht van bijna alle kerken in het oostelijk deel van Zeeland. De kerken van dit Kapittel, zo ook Nieuwerkerk, worden pas in 1233 voor het eerstgenoemd. Nieuwerkerk. de 'nova ecclesia' op het toenmalige eiland Duiveland en gewijd aan de H. Johannes de Evangelist, omvatte de heerlijkheid van die naam en Botland, behalve de eerst in de 1 e helft van de 17e eeuw bedijkte polders in de Gouwe. Duivelands oudste kerk, de 'antiqua ecclesia', waaraan het dorp Ouwerkerkzijn naam ontleend heeft, was gewijd aan Sint Geertruid. Dit zou oorspronkelijk wijzen in de richting van de abdij van Nijvel Met de Sint Maartenskerk te Wemeldinge was de Sint Geertruidskerk te Ouwerkerk vermoedelijk een moederkerk in oostelijk Zeeland. Het is waarschijnlijk dat de kerk van Nieuwerkerk al spoedig de oudere kerk van Ouwerkerk in belangrijkheid heeft overtroffen en dat deze de centrumfunctie binnen het eiland Duiveland heeft weten waar te maken. We zien hier ook dat de Norbertijnen van de Middelburgse abdij de invloedssferen van de Utrechtse kerken op een aantal punten hebben weten te doorbreken. De belangrijkheid van de kerk van Nieuwerkerk werd uiteindelijk duidelijk onderstreept in 1490 toen ze tot kapittelkerk werd verheven, tiende in de rij van twaalf kapittelkerken die het middeleeuwse Zeeland uiteindelijk zou tellen. Het kapittel is gesticht door Anna van Bourgondië, de invloedrijke bastaarddochter van Hertog Philips van Bourgondië. Anna van Bourgondië was aanvankelijk gehuwd geweest met de zeer vermogende edelman Adriaan van Borssele en was als zodanig reeds nauw betrokken bij de stichting van een kapittel in de kerk van Souburg. Na de dood van Adriaan bleef zij aanvankelijk te Souburg wonen, waar zij 'resideerde met groote staet ende heerlyckheden, onderhoudend meest alle edelen van Zeelandt, als die jonkers van Borsselen, van Cortgene, van Romerswale, de heerschappen van Cats, van Wissenkerke. van Schengen, van Haemstede, van den Abeele, die allemaal haar Edelmannen en dienaars waren'. Later huwde zij met Adolf van Kleef, heer van Ravestein, Dit paar had in Duiveland grote bezittingen. De kapittelstichting in Nieuwerkerk vond plaats na het overlijden van Adolf van Kleef. Naderhand, in 1503 zou Anna van Bourgondië ook nog de sleutelfiguur zijn bij de stichting van het kapittel in de kerk van Kapelle. In de middeleeuwse rekeningen van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom vond Grijpink altaren vermeld, die toegewijd waren aan het H. Kruis, de H. Maagd Maria, de H. Johannes de Doper, de H. Michaël, de H. Barbara en de H. Nicolaas. Verder werd in het Vaticaans archief nog een altaar vermeld dat gewijd was aan de H. Gregorius. De zielszorg was over twee pastoors verdeeld. Het centrum van Nieuwerkerk na de februariramp van 1953 De nogal chaotische bebouwing van de Kerkring in die tijd, komt hier duidelijk tot uitdrukking, (foto KLM Aerocarto - coll. C.P. Pols, Zierikzee)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 8