12 Graaf Willem VI op pelgrimstocht naar Vrouwepolder, (foto: L. J. F. van den Hemel) Twee vissers die Onze Lieve Vrouwe danken voor behouden thuiskomst, (foto: L. J. F. van den Hemel) in de kerk in de Lange Noordstraat los en borg het, zorgvuldig in een doek gewikkeld, in een kist op, die hij vervolgens in een brandvrije kluis van de Amsterdamse Bank onderbracht. Toch niet helemaal gerust, haalde de pastoor de kist weer uit de kluis en zette hem op een wagen, waarop een aantal kinderen onder leiding van zusters naar Domburg werd geëvacueerd, zelf pakte hij de fiets en reed er achteraan. Toen hem op 26 mei alles veilig leek, bracht hij Maria terug naar Middelburg en stelde haar ten toon in de noodkerk in de Blindehoek. Zoals bekend werd de Katholieke Waterstaatskerk in de Noordstraatop 17 mei 1940 geheel verwoest. Op 15 augustus 1945 trokken 300 Zeeuwse verkenners ter bedevaart naar Maria om de spoedige drooglegging van het eiland af te smeken. Daarbij in zekere zin aansluitend bij de pelgrimstocht van Philips de Goede, die ruim 500 jaar eerder in soortgelijke omstandigheden de Maagd van de Polder om bijstand vroeg. In 1946 werd een plechtige ommegang door de Zeeuwse verkenners en velen uit andere streken van ons land gehouden om Maria te danken voor de geslaagde drooglegging van Walcheren. Nu hangt het paneeltje in de Maria-kapel van de naar ontwerp van architect Van Moorsel gebouwde kerk in de Lombardstraat. De Haarlemmer Karei Trautwein maakte de gebrandschilderde raampjes. Het ronde geeft een schip in nood weer, op de anderen zijn twee vrouwen, die ter bedevaart gaan, te zien, de pelgrimstocht van Graaf Willem VI en twee vissers, die de Lieve Poldervrouw bedanken voor hun behouden thuiskomst. Een kreupele op krukken, op weg naar een heilige plaats om genezing te vinden, staat op het laatste glasraam. Oplettende Middelburgers zullen waarschijnlijk weten, dat in 1951 in de gevel van pand 6 op Plein 1940 'uit dankbaarheid van de eigenares' een kleurig tegelplateau van de Zeeuwse Madonna is geplaats. Maar zij weten misschien niet, dat de pastoors van Middelburg op Maria-feesten een wit Kreupele op weg naar bedevaartsoord, (foto: L. J. F. van den Hemel) Scheepje in nood. (de gebrandschilderde ramen bevinden zich in de Mariakapel van de Petrus- en Pauluskerk te Middelburg), (foto: L. J. F. van den Hemel) kazuifel dragen met een gaffelkruis, waarop te midden van lelies en teksten de Vrouwe van de Polder in een medaillon geborduurd is. Een oud kazuifel, enige jaren geleden door de koster half verteerd in een la aangetroffen en in een atelier in Brugge zorgvuldig gerestaureerd. 'Das Wunder ist des Glaubens liebstes Kind' heeft Goethe eens geschreven. Na het lezen van dit artikel zullen vele deze grote dichter gelijk geven. Literatuur Behalve de in 't artikel genoemde bronnen, werden de volgende boeken geraadpleegd: - Zeeuwse Encycolpedie deel 1 blz. 25 en 103, deel III blz. 109, 318/319 en 257. - Drs. J. van Herwaarden: 'Pelgrimstochten'. Fibula reeks van Van Dishoeck. Bussum. Unieboek 1974. - Drs. J. van Herwaarden: 'Opgelegde bedevaarten', uitg. Van Gorcum, Assen/Amsterdam 1978. - K.J. Derks S.J.: 'Onze Lieve Vrouwe van den Polder'. 1947. Te koop in de R.K.Kerk in Middelburg. - Ab Utrecht Dresselhuis: 'Maria-verering in Zeeland'. Vaderlandse letteroefeningen 1847.1119. - M. English: 'Het Mirakelbeeld van Onze Lieve Vrouwepolder' in de Annales de la Société d'Émulation de Bruges. - Mr. A. Meerkamp van Embden: 'De lotgevallen van het miraculeuse Mariaschilderij te Vrouwepolder na de Hervorming'. Archief Zeeland 1930, uitgegeven door het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, blz. 196 en vlg. - P.J. Meertens: 'de Legende van Onze-Lieve- Vrouwepolder'. Artikel in weekblad 'Opgang' 7e jaargang, blz. 738 en vlg. - J.A.F. Kronenburg C.ss R.: 'Maria's heerlijkheid in Nederland' deel VI blz. 210 en vlg. Amsterdam 1904 - 1914. - A.M.J. Schutijser: 'de Lieve Vrouwtjes van Zeeland'. Koudekerke 1988. In eigen beheer uitgegeven. Met dank aan alle Middelburgse pastoors en parochianen, die op enigerlei wijze materiaal voor dit artikel aandroegen!

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 12