19 Plattegrondsituatie volgens de kadastrale kaart gemeente Wemeldinge, sectie A, blad 2(1929) en sectie B, blad 2(1908). De verdwenen noordelijke berg is aangegeven op perceel 918, de nog bestaande berg ligt op perceel 681. In de zuidwestelijke hoek is het perceel 'Het Burgken' bijgetekend. Plattegrond van de kerk, geprojecteerd op de vliedberg. De gearceerde gedeeltes geven de plaats aan, waar tijdens het archeologisch onderzoek in 1988 is gegraven. bergen is noodzakelijk om in deze totale kwestie tot een beter gefundeerd oordeel te komen. Terug nu naar de situatie van de kerk zelf. Waar ook na het onderzoek geen zekerheid over bestaat, is plaats, afmetingen en verdere bijzonderheden van de oudste kerk. Tijdens het onderzoek zijn van deze kerk geen sporen aangetroffen, noch in hout, noch in steen. Dat de Wemeldingse Sint Maartenskerk in oorsprong in houtbouw is geweest, uitgaande van de stichting zoals door Dekker aangegeven, hoeft geen betoog. Dat in een smalle profielsleuf deze moeilijk kon worden aangetoond, is min of meer vanzelfsprekend. Mogelijkheden voor een minutieuzer onderzoek ontbraken ten enen male. Maar dat ook geen enkel spoor van een oudere steenbouwfase is aangetroffen, is op zijn minst merkwaardig. Wel zijn destijds in een deel van het koor stenen funderingen aangetroffen. Hiervan zijn echter geen nauwkeurige aantekeningen gemaakt, zodat niet duidelijk is of deze van oude grafkelders afkomstig waren of inderdaad van een ouder kerkgebouw. Elementen uit de vóór-reformatie periode We willen ook de aandacht vestigen op enkele zaken die tijdens de restauratie tevoorschijn zijn gekomen en ons bepalen bij de periode vóór de hervorming en die ons tevens doen stilstaan bij een stukje oude symboliek. In de eerste plaats de deur in de noordgevei van het schip. Tot aan de restauratie was deze volledig weggewerkt in het muurwerk en was het bestaan ervan niet meer bekend. Tijdens werkzaamheden aan de gevelvlakken is de deur ontdekt. Gelukkig is deze deur nu goed herkenbaar in de wand zichtbaar gebleven, zowel buiten als binnen. Zelfs de sparingen in de muur voor de verankering van de sluitbalk zijn teruggevonden. We kunnen er vrijwel zeker van zijn dat recht tegenover deze deur eenzelfde deur aanwezig was in de zuidgevel van het aanvankelijk éénbeukige schip. Deze deuren werden geopend tijdens processies. Processies waren in de Middeleeuwen talrijk. Processies om de patroonheilige van de kerk te eren, processies om te bidden voor een goede oogst, processies om naderend onheil te bezweren: De tijdens de restauratie teruggevonden noorddeur is in het metselwerk zichtbaar gemaakt.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 19