ÏDf^uöjettMö uuuscljenswuilö ()ft gra». gelykectic Moemoes wlbs. aUoo Moeit l)v. -pfalux.ios.xms. 21 in het midden staat, helemaal aan de zijkant geplaatst is. We weten daar geen oplossing voor. Van de vier kruisjes in de hoeken is er één tengevolge van beschadiging verdwenen. Tenslotte enkele kaarsennissen in de noordwand van het schip. Het interieur In het koor zijn in verband met de tochtpui onder de orgelgalerij enkele grafzerken verplaatst naar de wand van de koorsluiting. Dit betekent dat de volgorde van de zerken langs de koorwanden nu gewijzigd is in vergelijking met de situatie zoals die vanaf 1898 geweest is. Opvallend in de preekkerk is dat de vloer nu een duidelijk ander aanzien heeft gekregen. De houten vloer - in de zuidbeuk theatergewijs oplopend - is verdwenen en vervangen door nieuwe hardstenen tegels van 40 x 40 cm. De onder de houten vloer gevonden 15e eeuwse gobertange tegels zijn voor zover mogelijk in de paden verwerkt. Deze schitterende oude vloertegels zijn hiermede in ere hersteld. De banken zijn alleen gehandhaafd links en rechts van de preekstoel. Voor het merendeel bestaan de zitplaatsen nu uit eiken stoelen met biezen zittingen. Deze passen zeer goed bij het oude meubilair: preekstoel, dooptuin en herenbanken. De tijd dat men bij een restauratie zo nodig een 'open liturgisch centrum' moest creëren, ligt gelukkig alweer geruime tijd De H. Katharina, afgebeeld op de grafsteen van Adriana Fort Oliviers dochter. Dit is één van de grafstenen die teruggevonden zijn onder de opgeruimde houten vloer en nu in de dooptuin zijn gelegd. achter ons; de dooptuin is volledig intakt gebleven. Van onder de houten vloer zijn nog een aantal, hoofdzakelijk beschadigde oude grafstenen te voorschijn gekomen. Deze hebben nu in de vloer van de dooptuin een plaats gekregen. Aan de voet van de preekstoel ligt de grafsteen van Ds. Een fragment van het in 1858 aangebrachte houten paneel met bijbelteksten tegen de westwand. Sebastiaan van Schalkwijk, predikant te Wemeldinge van 1688 tot 1733. Het houten paneel met de bijbelteksten tegen de westwand ging tot aan de restauratie gedeeltelijk schuil achter de luifel van de ervóór geplaatste herenbank. Dit paneei heeft nu een betere plaats gekregen. Ook de tien koperen lichtkronen, allemaal daterend uit de 17e en de 18e eeuw, hangen na een grondige opknapbeurt, weer statig en glanzend te pronken in een interieur dat gezien mag worden. Het kerkzegel Al valt het wat buiten het directe kader van de restauratie van de kerk, we willen toch enige aandacht besteden aan het kerkzegel. Dit lijkt ons wenselijk omdat we hieraan in het vorige artikel voorbij zijn gegaan en temeer omdat niet zonder meer voor een ieder duidelijk zal zijn dat in het geval van Wemeldinge er geen verband is tussen de oorspronkelijke kerkpatroon - Sint Maarten - en het kerkzegel. Het zegel van de kerk bestaat uit een verkort St. Andrieskruis op een wapenschild, voorzien van het randschrift 'Ned. Hervormde Gemeente van Wemeldinge'. Hoe lang dit zegel al in gebruik is hebben we niet gevonden. De twee uit 1659 daterende zilveren Avondmaalsbekers geven ons echter wel de aanwijzing dat dit kerkzegel al direct of kort na de hervorming in gebruik genomen is. In deze bekers met het opschrift 'Kercke van Wemeldinge', staat namelijk een

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 21