22 Het kerkzegel, zoals dit sedert lange tijd gebruikt wordt. wapenschild met daarop een verkort St. Andrieskruis gegraveerd. Ook is bekend dat het in feite identieke wapen van de burgerlijke gemeente - een goud Andrieskruis op een rood veld - al vanaf 1661tot aan de gemeentelijke herindeling op 1 januari 1970 toen Wemeldinge ophield als zelfstandige gemeente te bestaan, als zodanig gebruikt werd. De verdere herkomst van zowel kerkzegel als gemeentewapen zullen we moeten zoeken bij enkele ambachtsheerlijke families, die op verschillende manieren met elkaar verwant waren en het St. Andrieskruis in hun familiewapen hadden. Bekijken we de grafstenen uit de 16e eeuw, die nu nog in de kerk aanwezig zijn, dan zien we op een zestal een wapenschild met een St. Andrieskruis, op één zelfs tweemaal. Wapen met verkort St.-Andrieskruid op de grafsteen van Pieter Gherrentsz (1514). Waarschijnlijk was dit iemand uit de familie Rijn, één van de ambachtsheerlijke families. In oorsprong is de afbeelding van het St. Andrieskruis afkomstig van de Heilige Andreas. Andreas was een visser, afkomstig uit Bethsaïda, broer van Simon Petrus. Eerst was Andreas een leerling van Johannes de Doper. Op aanraden van zijn leermeester gaat hij Jezus volgen. Samen met Johannes de Evangelist behoort hij tot de eerste discipelen van Jezus. Volgens overleveringen van Eusebius en Hieronymus heeft Andreas gepredikt in Bithynië, Pontus, Skythië, Tracië en Griekenland. Hij zou in het jaar 60 te Patras in Achaje gestorven zijn aan een X- vormig kruis en zelfs vanaf het kruis nog drie dagen lang moedig en blijmoedig zijn Heiland hebben beleden. De Russen vereren Andreas als hun apostel en de Schotten eren hem als hun beschermheilige. Het attribuut van Andreas laat zich dus gemakkelijk raden: een X- vormig kruis. Zeer verwarrend is de tekst in de Encyclopedie van Zeeland, waarin vermeld is dat St. Andreas de kerkpatroon van Wemeldinge was. Onbegrijpelijk in feite, temeer omdat bij een artikel over Wemeldinge in de Encyclopedie als één van de bronnen vermeld staat het boek van Dekker over Zuid-Beveland; een werk waaruit naast ander zeer betrouwbaar bronnenmateriaal, duidelijk blijkt dat de kerkpatroon van Wemeldinge St. Maarten was. Voor zover we hebben kunnen nagaan is het dwaalspoor over de kerkpatroon ontstaan door het artikel van de architect Verheul in het Bouwkundig tijdschrift 1898, waarin we lezen: 'Waarschijnlijk was de kerk te Wemeldinge gewijd aan St. Andries, wiens wapen thans nog dat der burgerlijke gemeente is. (Een goud Andries-kruis op rood veld). Verheul schrijft verder: 'Ik heb dit hoofdzakelijk opgeteekend uit den mond van den reeds ontslapen predikant Ds. J.F.F. v.d. Hamme, welke van 1887 tot 1895 zijn standplaats had te Wemeldinge en veel liefhebberij bezat om zooveel mogelijk van de geschiedenis van het oude gebouw na te snuffelen'. Een in het verleden op één van de kraagsteentjes in de consistorie geschilderd St. Andrieskruis werkt uiteraard ook de verkeerde veronderstellingen in de hand. Conclusie: het gemeentewapen is niet afgeleid van het kerkzegel, c.q. de kerkpatroon - zoals dit op vele plaatsen wel gebeurd is - maar het is in Wemeldinge eerder omgekeerd, althans meer in relatie tot de vroegere wereldlijke heren. Slot Het resultaat van de restauratie stemt tot tevredenheid. Het uitgangspunt bij de aanvang van de werkzaamheden in mei 1987, was een heringebruikname van het Voorstelling van St.-Andreas, hangende aan een x- vormig kruis. gerestaureerde gebouw met Kerstmis 1988. Dit is niet gelukt. De restauratie heeft twee jaar in beslag genomen. Maar wat is twee jaar? In de ogen van de vaak wat ongeduldige en oningewijde buitenstaander is het lang. In het licht van de eeuwenlange geschiedenis van het gebouw, met daarin opgenomen jarenlange perioden van her- en vernieuwbouw, is het bijna niets. En belangrijker dan een aantal maanden meer of minder is het resultaat. Op zondag 23 april j.l. is het gebouw door de Samen-op-weg gemeente van hervormden en gereformeerden weer in zijn hoofdfunktie van Godshuis, in gebruik genomen. De financiële kant van de medaille geeft ook enig inzicht in de omvang en de ingrijpendheid van het karwei. De totale kosten belopen een bedrag van 4.097.900,-, exclusief de kosten van de herstelwerkzaamheden aan de toren, die voor rekening van de burgerlijke gemeente zijn, en de kosten van nieuw meubilair. Van het bedrag van 4.097.900,- is in principe plm. 2.900.000,- door subsidies en bijdragen gedekt, zodat de kerkelijke gemeente zich voor een financiële last van 1.200.000,- gesteld ziet. Wat er nog resteert is de heropstelling van het in zijn oorspronkelijke staat teruggebrachte monumentale van Dam orgel. Volgens de planning zal dit in 1990 door de orgelbouwer Flentrop b.v. geplaatst worden op de met één meter naar voren uitgebreide gaanderij. Hoe ingrijpend de werkzaamheden aan het orgel zijn, mag blijken uit de hiervoor benodigde geldmiddelen: een bedrag van 400.000,-. Het is de grote verdienste van het in 1987 in een stichting omgezette orgelcomité, dat dit reusachtig bedrag door middel van subsidies en andere bijdragen en acties

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 22