27 Brabantse kunstenaars gekomen. De zwarte marmeren tombe is overdekt met geslachtswapens en wapens van de landen van het Bourgondische huis, waaronder dat van Zeeland. Bovenop in verguld bronsreliëf ligt de jonge Maria, echtgenote van Maximiliaan van Oostenrijk. Zoals op de foto is te zien ligt haar hoofd op een kussen, de handen in gebed gevouwen. Niet te zien zijn de twee aan haar voeten liggende honden. Naast haar tombe bevindt zich het praalgraf van haar vader, Karei de Stoute, die in 1477 bij Nancy is gesneuveld. Dit monument werd pas veel later, in opdracht van koning Philips II, vervaardigd (voltooid 1562). Evenals bij de graftombe van Anselmus Adornes rusten de voeten van Karei de Stoute op een leeuw. Gebrandschilderd raam van Hleronymus en Jakob Adornes, 3e kwart 16e eeuw. (Vermeersch) Het grafmonument van Anselmus Adornes en Margaretha van uniek monument dus, dat in Doornikse steen is uitgevoerd. De deksteen heeft een lengte van bijna 3 m en een breedte van 135 cm, terwijl de hoogte 77 cm bedraagt. De beelden, die in hoogreliëf zijn weergegeven, maken een krachtige en realistische indruk. Anselmus ligt er in volle wapenrusting met zijn hoofd op een kussen. De leeuw aan zijn voeten is het Gedeelte van het grafmonument van Maria van Bourgondië in de O.L. Vrouwekerk. der Banck. zinnebeeld van moed en kracht. De laatste jaren van zijn leven had Anselmus het moeilijk gehad. Als trouw dienaar van Karei de Stoute, die in 1477 overleed, gelukte het hem en anderen niet om de rust in Brugge te herstellen. Anselmus, die als collaborateur werd beschouwd, kreeg het zwaar te verduren. Na de dood omstreeks 1480 van zijn echtgenote, die in de Jeruzalemkerk werd begraven, vertrok hij naar Schotland waar hij al eerder diplomatieke missies had vervuld. Zijn bekendheid was vermeerderd doorzijn pelgrimsreis in 1470 en 1471. Een andere bedevaart in januari 1483 naar het klooster van North-Berwick zou Anselmus noodlottig worden. Hij werd door opstandelingen vermoord. Het hart van deze man, die een grote culturele belangstelling had, werd naar Brugge gebracht en bijgezet in het graf van zijn vrouw, die op het monument is afgebeeld met punthoed en een fraai gedrapeerd kleed. Zij heeft een hondje aan haar voeten als zinnebeeld van echtelijke trouw. J. Penninck, die een instructief boekje heeft geschreven over de Jeruzalemkerk, heeft ook de andere grafmonumenten van leden van de familie beschreven. Over grafmonumenten gesproken. In de Onze Lieve Vrouwekerk vinden we het praalgraf van aartshertogin Maria van Bourgondië ook wel de Rijke genoemd, een voorbeeld van de Zuidnederlandse metaalkunst vervaardigd rond 1500. Het is niet uit de handen van Brugse maar van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 27