28 Madonna met rechts kanunnik Joris van der Paele, door Jan van Eyck, 1436 Groeningemuseum. Lange tijd dacht men de gebrandschilderde ramen in de Jeruzalemkerk aan de laat gotische periode toe te schrijven mede omdat vier ramen aan leden van de familie Adornes gewijd zijn die in de Bourgondische tijd geleefd hebben. Na grondige studie blijken zij in het derde kwart van de 16e eeuw vervaardigd te zijn. Alleen al die ramen zijn een bezoek aan de Jeruzalemkerk meer dan waard. Een eerste restauratie van deze vensters, door N. Verhaegen, vond plaats in 1890. In 1965 - 1966 werden zij door G. de Loddere opnieuw onder handen genomen. Stel voor dat u een dagje Brugge zou willen doen en zich wat gaat beperken: de Jeruzalemkerk en Onze Lieve Vrouwekerk en van laatstgenoemde kerk alleen enkele objecten uit de 15e en 16e eeuw, dan moet u ook de schreden richten naar het Groeningemuseum dichtbij de kerk. Niet om het hele museum grondig te willen opnemen - daar hebt u dagen voor nodig, nee alleen om de schilderijen van de 15e eeuw te gaan bekijken. Eén schilder torent er boven uit: Jan van Eyck, de beschermeling van Philips de Goede. De hertog had grote waardering voor hem en vertrouwde aan de schilder geheime diplomatieke opdrachten in het buitenland toe. Van Eyck vestigde zich in 1432 te Brugge, de nieuwe residentie van de hertog. Hij overleed daar in 1441 Huizinga, die zijn 'Herfsttij' eerst 'De eeuw van Bourgondië' had willen noemen, wordt lyrisch als hij het portret van het echtpaar Arnolfini beschrijft: 'Hier heeft men de kunst der vijftiende eeuw in haar zuiversten vorm: hier nadert men het dichtst tot den raadselachtigen persoon van den maker Jan van Eyck. Ditmaal behoefde hij noch de schitterende majesteit van het goddelijke uit te drukken, noch de hoovaardij van hooge heeren te dienen: het waren zijn vrienden die hij schilderde, ter gelegenheid van hun huwelijk'. Jammer dat het schilderij niet in Margareta van Eyck, geschilderd door haar man Jan van Eyck, 1439, Groeningemuseum.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 28