29 Brugge hangt. Wel hangt in het Groeningemuseum de 'Madonna met kanunnik Joris van der Paele' (1436). Wanneer men op de figuur van de kanunnik let in zijn witte pij dan ziet men een persoon die zich van zijn waardigheid is bewust met een gegroefd gelaat. In zijn rechterhand heeft hij een bril (een vroege afbeelding van dit instrument) vast en met zijn linkerhand omklemt hij een gebedenboek. Het is een zeer realistisch portret met Maria en het kind in het centrum. Om Maria is een fraai kleed gedrapeerd in een meekraprode kleur omzoomd met edelstenen. In hetzelfde museum is ook het portret van de vrouw van de schilder, Margareta van Eyck, aanwezig, een vrouw die wist wat zij wilde. Tenslotte: wanneer u door West Zeeuwsch-Vlaanderen rijdt op weg naar Brugge, neem dan de route langs Groede en Nieuwvliet naar Sluis. In de omgeving van Nieuwvliet hebt u de Adornispolder, die u herinnert aan het feit dat de familie naast talrijke goederen in Vlaanderen ook goederen in het (latere) West Zeeuwsch- Vlaanderen bezat (Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en St. Anna ter Muiden). De lezer wens ik veel kijkgenot in Brugge. - N. Geirnaert. Het archief van de familie Adornes en de Jeruzalemstichting te Brugge. I Inventaris. Brugge, 1987. - E.G. Grimme. België. De kunstschatten van Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge, Luik en andere steden. De Bilt, 1979. - J. Huizinga. Herfsttij der Middeleeuwen Studie over levens- en gedachtenvormen der veertiende en vijftiende eeuw in Frankrijk en de Nederlanden. 7e druk. Haarlem, 1950. - Kunst in Vlaanderen, Algemene leiding Guido Peeters. Brussel, 1979. - J. Pennmck. De Jeruzalemkerk te Brugge. Brugge, 1986. - V. Vermeersch. Brugge duizend jaar kunst. Van Karolingisch tot Neogotisch 875 - 1875. 2e druk Antwerpen, 1986. - Vlaamse kunst van de oorsprong tot heden, onder de leiding van Herman Liebaers, Valentin Vermeersch, Leon Voet, Frans Baudouin, Robert Hoozee. Antwerpen, 1985. Sint-Donaas op het schilderij van de Madonna en het kind.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 29