37 restaureren. Gelijk met deze borden heeft de kerk nog een schilderij, in 1702 door de landmeter Joannis de Neef vervaardigd, ten geschenke gekregen. Het is een plattegrond van Sint Laurens met links onder in vogelvlucht het kasteel Popkensburg. Dit schilderij hangt links onder het orgel. Op de wapenborden ziet men, uit de consistorie komende en de kerk links rondgaande, de volgende wapens. - Walter Fourmenois, heer van Popkensburg, overleden 2 oktober 1653 te Middelburg en begraven in de koorkerk aldaar. Op de achterkant: staat Jonkheer Walter Fourmenois, geb. te Ceulen A° 1596 obit 1653, wort A0 1631 Bij koop heer van Popkensburg. - Mr Pieter Boudaen Courten, heer van Popkensburg overleden 5 februari 1668 te Middelburg en begraven te Sint Laurens Achterzijde D'heer Pieter Boudaen Courten, geb. te Rotterdam 1593, heer van Popkinsburgh. Kieser der Stad Middelburg, Bewindhebber van d'Oost Comp. - Catharina Fourmenois, vrouw van Mr Pieter Boudaen Courten, overleden 21 januari 1665 te Middelburg en begraven in de Koorkerk aldaar. Achterzijde vrouw Catharina Fourmenois, geb. tot Ceulen 5 October 1598 trouwt binnen Middelburg 15 Julie 1618 Dhr. Pieter Boudaen Courten word A° 1653 vrouw van Popkensburgh, bij overlijden van haar broeder Jonkheer Walter Fourmenois. - Wapenbord gelijk aan 3. - Pieter Courten overleden 15 juli 1624. - Hortensia del Prato (moeder van Catharina Fourmenois), gehuwd met Jan Fourmenois, overleden 18 juni 1627 en 24 juni 1627 begraven in de Koorkerk te Middelburg. een orgel in de kerk te plaatsen. Tot dit doel wordt er een commissie in het leven geroepen die moet proberen gelden bijeen te brengen. Kennelijk is dit mislukt, in de notulen wordt verder over de commissie gezwegen. Eerst op 28 maart 1906 wordt er weer over een orgel gerept. De voorzitter van de kerkeraad is van oordeel dat er nu veel kans van slagen is om er een in de kerk te krijgen. Men is aldus algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid ervan, vooral nu de gemeente al enige maanden zonder voorzanger zit. De kerkvoogdij, wel de wenselijkheid inziende, is echter van mening dat de kerkelijke financiën niet toereikend zijn. De burgemeester van Sint Laurens zegt toe de kerkvoogdij 500,-- te schenken, zodra er gewerkt wordt aan de plaatsing van een orgel. Dit wordt als een zo bemoedigend begin gezien, dat er een orgelcommissie wordt benoemd. De commissie gaat voortvarend te werk. Reeds op 16 mei 1906 kan een kerkeraadsvergadering bijeen worden geroepen om tot bestelling van een pijporgel over te gaan. Er wordt prijsopgave gevraagd bij vier fabrikanten nl. Mennes te Brigdamme, Bender en Van Gelder te Leiden en Dekker te Goes. Na langdurige bespreking en nauwkeurige vergelijking Een opname van de voorzijde van de kerk uit 1948. Het plantsoen rond de kerk is na de inundatie van 1944 aangelegd met geld geschonken door bewoners van het eiland Marken (foto: Gemeente Archief Middelburg) Het orgel Hoewel in de tweede helft van de 18e eeuw bijna iedere dorpskerk in het bezit kwam van een orgel, heeft Sint Laurens tot 1906 daarop moeten wachten. Niet dat men niet eerder de behoefte daaraan gevoelde, maar de geldmiddelen lieten de aanschaf niet toe, Ds. Calcoen, in 1829 te Sint Laurens beroepen, merkt in 1844 op, dat het beroepingsfonds jaarlijks toeneemt en stelt de vraag of er uit dit fonds geld overgeheveld kan worden naar het kerkefonds om een orgel aan te schaffen. De kerkeraad kan niet met dit voorstel instemmen, daar de heer Verheye van Citters, de stichter van dit fonds, het voor andere doeleinden (beroepen) had ingesteld. Hierna duurde het tot 1882 voor er weer over een orgel wordt gesproken. De kerkeraad besluit dan pogingen in het werk te stellen om fc'jttmUnft]

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 37