Onze Lieve Vrouwe uit Gargons Arcardia, een 17e eeuwse gravure van F. Bleyswijk. Uit: Derks patrones. Toen op die plaats de bevolking toenam, werd in 1340 deze kerk vernieuwd en uitgebreid. Dat Vrouwepolder na 1400 een beroemd bedevaartsoord werd, is te danken aan 't miraculeuse schilderijtje, dat daar in die kerk hing. De legende, verteld in Gargons 'Walcherse Arcadia' (Leiden 1715), luidt aldus: Een vrome inwoner van Vrouwepolder (of een toevallig passerende reiziger, Heer Guy van Bornhem) vond de nieuwe kerk te kaal. Hij ging met een onbeschilderd paneeltje naar Middelburg, naar kunstschilder Willem wonend in de Gravenstraat en meester van het Sint- Lucasgilde, met het verzoek er een beeltenis van Maria op te schilderen. Korte tijd later kreeg die schilder bezoek van een jonge man uit Brugge, die werk zocht. Eerst meende de schilder niets voor hem te hebben, maar toen herinnerde hij zich het nog onbeschilderde paneel boven in een kast. Of hij daar misschien een Maria op wilde schilderen? De jonge man ging aan de slag. Toen meester Willem in de middag eens ging kijken, zag hij, dat 't schilderij klaar was, maar bleek de schilder verdwenen. Dat was niet normaal, dat was een mirakel. Dit was geen mensenwerk meer, maar door Gods wil, misschien wel door een engel, tot stand gebracht. De faam van dit paneeltje, opgehangen in de kerk van Vrouwepolder, verspreidde zich snel. Bekijken we even de situatie in die tijd. Middelburgse kooplieden hadden in de 14e en 15e eeuw veel contact met Brugge en de daar gevestigde Spaanse en Italiaanse kooplieden. In hun land werd veel in wonderdadige schilderijtjes gehandeld, 't Kan zijn, dat een Middelburger van een Spanjaard of Italiaan in Brugge zo'n Madonna-schilderijtje gekocht of gekregen heeft, dat hij, weer thuis, aan de kerk van Vrouwepolder heeft geschonken. Arnemuiden en Middelburg bemiddelden toen het handelsverkeer met Frankrijk, Spanje en Portugal, op Walcheren zaten dan ook veel Schotse, Franse, Spaanse en Portugese handelaars en ook Bretonse zeevaarders uit Quimper, Penmarck, St. Pol en St. Malo, Bartoenen genoemd, die een grote verering voor de I Heilige Maagd hadden. Zij allen, in hoge mate kwetsbaar en bang voor de zee en haar gevaren, trokken samen met vele Zeeuwse zeelieden naar Onze Lieve Vrouwe van de Polder, haar smekend om hulp en bewaring. Maar zij niet alleen. In 1416 pelgrimeerde ook, op aanraden van Philips van Borssele van Cortgene, na een hachelijke overtocht uit Engeland, volgens de toen afgelegde gelofte, Sigismund, koning van Hongarije en gekozen Rooms-koning, samen met Willem VI, Graaf van Holland, Zeeland en Henegouwen, naar de Zeeuwse Madonna. Later zou Philips de Goede dezelfde bedevaart ondernemen, nadat hij tijdens zijn verblijf in Middelburg, de storm en overstromingsramp van 1 november 1436 had meegemaakt; hij offerde daar toen een vetkaars van 100 pond! Al vanaf 1340 werd op 15 augustus, ter gelegenheid van het feest van Maria Hemelvaart, het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 9