De Sint Maartenskerk te Wemeldinge gerestaureerd Sint-Maarten snijdt met zijn zwaard zijn mantel in tweeën en geeft de helft aan de bedelaar. Windvaan op de domtoren te Utrecht, (de domkerk is een aan Sint- Maarten gewijde kerk) G.J. LEPOETER 'Met het zwaard doodde Sint Michaël de draak, met het zwaard hakte Sint Maarten zijn krijgsmantel in tweeën. De uiterlijke strijd verruilt hij voor innerlijk gebed. De mantel van de tijd splitst hij in verleden en toekomst. Hel snijdende zwaard is het flitsende ogenblik: het heden. De ene tijdshelft, het verleden blijft voor onszelf. Dat is alles wat wij in onze ziel hebben geschreven, alles wat wij op ons zielekonto hebben staan. De toekomst, al wal wij in 'de nieuwe tijd' te verwachten hebben, al wat wij met hoop en vertrouwen tegemoet gaan, dat is de andere helft. Die schenken wij weg aan onze plicht tegenover onszelf en onze medemens, de bedelaar, onze naaste. Sint Maarten is dus een symbool voor ons betere Ik, ons eigen Zelf. Het zwaard is het heden, dat in onze eigen hand is gelegd, waarin wij Zelf kunnen handelen en werken: het eeuwige ogenblik. (Uit: Kerk in perspectief - verleden en heden van de Sint Maartenskerk te Wemeldinge) Het artikel over de kerk van Wemeldinge, opgenomen in het bulletin nr. 13 van oktober 1984, besloten we met de volgende alinea: 'We schrijven nu 1984 en ondertussen zijn sedert 1969 toen de kerkvoogden het plan opvatten om de kerk volledig te restaureren, vijftien jaar verstreken. Had Hondius in 1976 mogelijk nog een bepaalde reden tot optimisme over het tijdstip waarop een restauratie zou kunnen aanvangen, we moeten nu toch wel duidelijk pessimistischer zijn. Vooral de koorkerk verkeert in deplorabele toestand en de aanfluiting voor een verantwoord beheer van ons historisch erfdeel wordt naarmate de jaren verstrijken, alleen maar met de dag groter. De miljoenen die nodig zijn om de kerk in een zodanige toestand te brengen dat ze op een degelijke manier voor het nageslacht bewaard kan blijven, ontbreken ten enen male. Hoe lang nog?' Het was een echte noodkreet, geslaakt in een periode waarin we naar het scheen, geen uitzicht hadden op de realisatie van de gemaakte plannen binnen een tijdsspanne die hiervoor restte. Toch, De zuidzijde van het gerestaureerde gebouw in het decor van de landelijke omgeving.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 13