De Nederlands Hervormde Kerk te Sint Laurens 30 I.H, VOGEL-WESSELS BOER Het dorp Sint Laurens is ontstaan uit de bebouwing rond het kasteel Popkensburg. Het kasteel en zijn bewoners hebben een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van het dorp en de kerk van Sint Laurens. Daarom wordt in het navolgende eerst in het kort wat gezegd over het ontstaan en de geschiedenis van het kasteel alvorens nader in te gaan op de historie van de kerk. Het kasteel Het kasteel Popkensburg is mogelijk in het midden van de 13e eeuw gebouwd door Jan van Popkensburg. Deze Jan was hier geen onbekende, hij komt in verschillende documenten voor. Zo wordt hij in een charter van 1294 genoemd als de vroegere commandeur van Zandvoorde, een convent van de Duitse Orde, dat in 1271 in de parochie Brigdamme was gesticht. In een ander stuk koopt Jan grond in de heerlijkheid Popkensburg. Hij verblijft dan echter in het Duitse Huis te Utrecht, waar hij waarschijnlijk eind 13e eeuw ook is overleden. Na Jan van Popkensburg is de eerstvolgende bekende bezitter van het kasteel Claes van Borssele (ca. 1299 - 1357). Het kasteel en de heerlijkheid, geleidelijk aan door koop verkregen, blijven tot begin 16e eeuw in handen van deze familie. De volgende eigenaar is het Huis van Bourgondië, daarna in 1567 het geslacht Van Tuyl van Serooskerke. In 1612 verwerft de stad Middelburg het ambacht Sint Laurens. Het kasteel wordt in 1621 aangekocht door Walter Fourmenois. Bij zijn overlijden in 1653 gaat het over op Gezicht op het kasteel Popkensburg met omgeving. Rechts van het slot staat de in 1644 gebouwde kerk. Kopergravure uit de Cronijk van Smallegange. (Rijks Archief Zeeland, Atlas Zelandia lllustrata). Laurens

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1989 | | pagina 30