HERVORMDE GEMEENTE OOST-SOUBURG JUNI 1980 10 Jan Turck, die stadhouder was van Walcheren. Hij kwam op 28 augustus, twee dagen na de stormloop in de kerk, in Oost- Souburg aan om de ongeschonden kerksieraden in ontvangst te nemen, zoals een hostiekelk en andere gebruiksvoorwerpen. Aanvankelijk wordt tegen de beeldbrekers niet streng opgetreden. De felle vervolging wordt pas later ingezet, na de komst van de hertog van Alva. De schout en zijn vrouw nemen dan de vlucht, richting Ritthem, te voet naar Rammekens, in de hoop daar een schip te vinden om vandaar weg te komen. Het is echter te laat. Ze lopen in de val en worden gevangen genomen. Voor een langdurig onderzoek worden ze naar Middelburg gebracht en opgesloten in de gevangenis 's Gravensteen. Uiteindelijk kost het hen beiden het leven. In de 'Sententien en Indagingen van den Hertog van Alba, uitgesproken en geslagen in zynen bloedtraedt, in 't licht gegeeven na het oorspronkelyk Handtschrift', door Jacob Marcus in 1735, lezen we het vonnis van burgemeesters en schepenen van Middelburg van 2 mei 1569, 'tot laste van Adriaen de Deckere eertyts Schoudt van Oisterzouburch ende Petronelle Pieters dochter zyn huysvrouwe, wegens hen present te vinden in de voorleeden troublen, beeldestorminge ende breeckinge derselver, ende zelfs handadige geweest te zyne, breeckende alle die beelden, ende violeerende ende prophaneerende de voirsz.Kercke.' Tijdens het proces verklaren de echtelieden 'dat zy beyden begheeren Catholyckelyck te leven ende sterven, ende dyenvolgende op gisteren te Biechte ende 't Eerwaerdige Sacrament des Autaers hebben ontfangen, naer de leeringe van de Oude Catholycke Kercke.' Zij worden veroordeeld om 'geleyt te worden alhier op de Marckt, ende aldaer ter plaetse van Justicie geëxecuteert te wordene metten baste (strop), ende dat van heurlieden Lichaemen nyet gescheyden en sal worden, zyluyden en zyn gecommen van levende Lyve ter doot, verclaerende alle heure goederen geconfisqueert t' 's Heeren Taeffele, ende dat daer nae huerluyder lichaemen (naer dyen die aen de Galge op de Marckt gehangen sullen hebben twee vuyren) affgedaen zullen worden, ende gehangen buyten die Noert Dampoerte, aen de Galghe ter gewoenlycker plaetse van Justicie'. De voltrekking van het vonnis had plaats op dezelfde dag, 2 mei 1569. Het zijn de eerste slachtoffers van de hervorming in Oost-Souburg. Naar beide echtelieden is een straat genoemd, de De Deckerestraat en de Van Turnhoutstraat gelegen in de buurt van het Burchtplein. Is het symbolisch dat deze twee straten elkaar kruisen en niet evenwijdig lopen, of puur toeval? De dienstbode Neeltje Jansdochter komt er heel wat genadiger af. Zij wordt op 17 mei 1568 veroordeeld om in een lijnwaad in de eerstvolgende processie van de kerk te Souburg mee te lopen met een te offeren kaars in haar hand. Bovendien moest zij een zilveren penning en een kaars offeren in de kerk van Onze Lieve Vrouwe in Den Polder. Na het zien van de chaos in de kerken, kapellen en kloosters, dichtte iemand: 'Schandelijk, waar men devotie pleghen sag, En Godt soo loflijck werd geëert, Waar Hij gedient wert, nacht en dagh, Daer sach men menschen heel verkeert, Met hamers, bijlen en gheweer, Als van den boosen gheest beseten, Het schoon cieraat met groot oneer, Hoe sij dat al in stucken smeten.' Het kerkgebouw Uit de periode dat Oost-Souburg als zelfstandige parochie is gesticht - het Symbolische lei voor het dak van de kerk, uitgegeven ten behoeve van de dakrestauratie in 1980. Door het kopen van deze lei Maakt u de kerkvoogdij heel blij Zij hadden wat kommer en zorgen Voor de dag van morgen Want het dak van onze kerk Was niet meer berekend voor zijn werk Naar het ministerie werd vele malen geschreven En eindelijk werd er toestemming gegeven Het dak kunnen wij nu gaan herstellen Maar toen bleek bij het centen tellen De kosten voor de kerkvoogdij nog f. 15.000te belopen Vandaar dat wij deze leien zijn gaan verkopen Voor uw blijk van medeleven Willen wij u danken en deze lei geven. Kerkvoogdij Hervormde Gemeente Souburg Voorzitter Sekretaris De kosten van deze lei bedragen f. 2,50

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 10