12 De torenklok Gertrudis, gemaakt in 1511 door de gebroeders Willem en Jaspar Moer. toenmalige Ambachtsheer van Oost- Souburg en Welsinge door hoogstdenzelven werd gemagtigd, om tot de herstelling, zoo het heet, dezer vervallene kerk en de inrigting van dezelve voor de Gereformeerde Religie gedurende de drie eerstvolgende jaren, voor elk gemet in de beide parochiën gelegen, jaarlijks ten laste der baanders of pachters twee stuivers te schieten.' Dit was noodzakelijk om de geldlening die ten behoeve van de herstellingen was aangegaan, te kunnen aflossen. Geen wonder dat in die tijd het beschadigde koor - centrum van de eredienst en de plaats van het hoogaltaar in de katholieke periode - werd afgebroken. Dit had op zich geen enkele funktie meer en het schip zal zeker ruimschoots voldoende geweest zijn om de kerkgangers te kunnen herbergen. Verder leverde de afbraak van het koor gratis materialen op om de rest van de kerk te kunnen herstellen. De oostzijde van het schip werd na afbraak van hef koor door een rechte muur afgesloten. Eén en ander heeft ook tot gevolg gehad dat van de details uit de bouwtijd weinig meer terug te vinden is. Ook de regelmatige restauraties en herstellingen in de volgende eeuwen hebben hieraan geen goed gedaan. Boven de ingang van de toren staat het jaartal 1603. Toen moet de toren ingrijpend zijn hersteld en is ook de nis, waarin het Mariabeeld heeft gestaan, dichtgemetseld. Kerk en toren staan niet meer zoals vroeger, midden op het kerkhof. In 1646 werd het kerkhof verkleind tot de huidige afmetingen, zodat de toren direct aan de straat is komen te staan. Aan de oostzijde van de kerk heeft men twee jaar geleden het verenigingsgebouw 'de Ark' gebouwd. De ontwerpers en bouwers hiervan verdienen een compliment voor de wijze waarop men er in geslaagd is de moderne vormgeving van deze aanbouw te laten harmoniëren met die van de kerk. Op verschillende andere Standaard met collectezakken plaatsen zou men hier een voorbeeld aan kunnen nemen. De toren valt. gezien de staat van onderhoud, momenteel wat uit de toon. Hopelijk is de burgerlijke gemeente - eigenaar van de toren - spoedig in staat om de benodigde gelden voor het achterstallig onderhoud hiervan beschikbaar te stellen. De torenklok Op de klokkezolder staat de klokkestoel, oorspronkelijk bestemd voor een tweetal klokken, waarvan de ene reeds lang verdwenen moet zijn. De nog aanwezige klok draagt het volgende latijnse opschrift: 'GHEERTRUDIS EST NOMEN MEUM. ANNO DOMINI M CCCCC XI WILHELMUS MOER ET JASPAR FRATRES ME FECERUNT'. Voorzover afkortingen zijn gebruikt, hebben we de tekst hier volledig weergegeven. Vertaald luidt de tekst: 'Gheertrudis is mijn naam. In het jaar onzes Heren 1511 hebben de gebroeders Wilhelmus en Jaspar Moer mij gemaakt'. Waarom aan de klok de naam Gertrudis is gegeven, is niet duidelijk. Het kan verband houden met de heilige Gertrudis van Nijvel. Deze heilige werd ook in onze omgeving veel vereerd. Zij werd aangeroepen tegen ratten- en muizenplagen. Tevens is zij de patrones van de reizigers.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 12