De Sint Catharina kerk te Zoutelande 19 I. H. VOGEL-WESSELS BOER Inleiding Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gaf in 1988 Het 'Testament' van Adriaan Bommenee; Praktijkervaringen van een Veerse bouw en waterbouwkundige uit de 18e eeuw, uit. In dit boek is een plattegrond van de kerk van Zoutelande opgenomen. Op deze schets, vervaardigd voor het uitvoeren van herstelwerkzaamheden, is een koor getekend. Dit gegeven wekte mijn nieuwsgierigheid omdat algemeen wordt aangenomen, dat het koor na de troebelen als gevolg van het beleg van Middelburg, in 1572/74, is afgebroken.') Na speurwerk in de archieven van de Staten van Zeeland en de hervormde gemeente te Zoutelande is het navolgende naar voren gekomen. De parochie Zoutelande De parochie van Zoutelande is volgens de legende verbonden met Willibrord, een engelse missionaris, die 1300 jaar geleden op Walcheren geweest zou zijn. In die tijd zag Europa er staatkundig geheel anders uit dan nu. Het Frankische rijk van de Merovingische koningen besloeg een groot deel van het tegenwoordige Frankrijk, België en het zuiden van Nederland. In Noord-Nederland en Zeeland hadden de Friezen een machtig heidens koninkrijk gevormd. De Frankische hofmeier Pepijn II versloeg in 690 bij Wijk bij Duurstede de Friese koning Radboud. De Frankische vorsten maakten zich, na de doop van Clovis in circa 498, sterk voor de verbreiding van het Christelijke geloof. Verovering en bekering gingen bij de Franken hand in hand. Willibrord was juist met 11 volgelingen uit Engeland overgestoken. Pepijn wees het veroverde deel van Frisia Citerior, dit is Friesland beneden de grote rivieren, als missiegebied aan hem toe. Volgens Gottschalk begon Willibrord zijn zendingswerk op Wulpen, een verdwenen eiland in de mond van de Westerschelde, vanwaar hij naar Walcheren is gegaan.2) Of Willibrord werkelijk van 690 tot 695 in Zeeland is geweest valt tot heden niet te bewijzen. Wel is bekend dat hij in 695 door de paus werd benoemd tot aartbisschop van de Friezen met zetel in Utrecht. Anderzijds zijn er verschillende aanwijzingen dat hij in Zeeland heeft gepredikt en vermaakte hij in zijn testament bezittingen in deze provincie aan de abdij van Echternach. Bovendien kent Zeeland meerdere Willibrordlegenden, heeft Zoutelande zijn Willibrordput en wordt de kerk aldaar, gelegen aan het Willibrordusplein, wel ten onrechte de Willibrorduskerk genoemd. In Zoutelande is vermoedelijk na 1271 vanuit Werendijke een kerk gesticht welke gewijd was aan St. Catharina. De eerste vermelding van de kerk te Zoutelande wordt gevonden in een charter van 1279. Hierin verwittigt Hermanus Albus, domproost van Utrecht, de parochianen van Zoutelande. dat hij de priester Willem Cortevriendt tot pastoor heeft aangesteld. Deze pastoor heeft de parochie meer dan 50 jaar gediend en na zijn overlijden rijk begiftigd. Bij testament van 25 juni 1333 stichtte hij een vicarie gewijd aan Onze Lieve Vrouwe. Deze stichting werd door Johannes lil, bisschop van Utrecht, op 15 mei 1336 bevestigd.3) Het testament van Cortevriendt geeft ook enige informatie over het interieur van de De St. Willibrordsput (opname van voor 1940), die bij de versterking van de kust in 1958 is verdwenen, maar inmiddels herplaatst. (Zeeuws Documentatiecentrum).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 19