27 Het eerste orgel in 1888 geplaatst op een galerij achterin de kerk. Op deze galerij stonden ook twee rijen stoelen. (Archief Hervormde gemeente Zoutelande nr. 559). onderhoudskosten die aan dit aanbod verbonden zijn. De financiële draagkracht van Zoutelande was minimaal.3') Het duurt tot 1888 voor er door toedoen van de heer B.T. Jonker, godsdienstonderwijzer en voorzitter van de orgelcommissie, een orgel kan worden geplaatst. Een zeer bejaarde ouderling De toreningang is voor meer dan de helft in het opgestoven zand verdwenen. Het 17e eeuwse orgel, dat in 1950 aangekocht werd door de Hervormde gemeente van Zoutelande. verklaarde er fel tegen te zijn omdat volgens hem de gemeente dan dansend de kerk zou uitgaan.32) Het orgel is gebouwd door J. van der Tak uit Rotterdam, volgens Franse registratuur en heeft zes doorlopende spelen, verdeeld over twee klavieren van vijf octaaf en een aangehangen pedaal. Het wordt geplaatst op een galerij aan de achterzijde van de kerk. Na het plaatsen van de eerste kachel in 1924 zal het orgel wel veel te lijden hebben gehad van de warmte. De kerkvoogdij schrijft namelijk dat 'het plafond van de orgelzolder aanmerkelijk wegkrimpt' en 'dat het veel warm wordt'. Ter bescherming tegen mogelijk brandgevaar wordt alsnog een asbestplaat tegen de orgelzolder aangebracht. Het orgel wordt in 1929 verkocht aan de fa. A.S.J. Dekker, orgelbouwers te Goes, deze firma levert een nieuw pijporgel dat op een galerij boven de preekstoel wordt geplaatst. Dit instrument heeft de Tweede Wereldoorlog overleefd maar was aan een volledige opknapbeurt toe. Men acht het niet verantwoord hieraan enkele duizenden guldens uit te geven en plaatst in 1949 een advertentie voor de aankoop van een antiek orgel. Via de orgelcommissie van de Het gebrandschilderde raam (1950) in de zijmuur, voorstellende Openbaringen 4 4-8 en 5:1-6

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 27