6 Gravure van de bebouwing van het Oranjeplein in de 18e eeuw, (RAZ, Zei. III. cat.nr. 855) West-Souburg was één van de oudste parochies op Walcheren. Het is niet bekend wanneer ze, op haar beurt als dochter van de Westmonsterkerk te Middelburg, is gesticht. Reeds in 1162 was zij in het bezit van de abdij te Middelburg. Dit blijkt uit een oorkonde van de tegenpaus Victor IV, waarin de bezittingen worden bevestigd van het Onze Lieve Vrouweklooster te Middelburg. De kerk kende twee pastoorsplaatsen. De afhankelijkheid van de abdij hield op in 1454, toen in West-Souburg een kapittel van 9 kanunniken werd gevestigd door Adriaan van Borsselen en zijn vrouw Anna van Bourgondië. Daarbij kreeg de abt van Middelburg de beschikking over één van de kanunniksprebenden. Ook hier worden we weer geconfronteerd met de belangrijke rol die Anna van Bourgondië, de invloedrijke bastaarddochter van hertog Philips van Bourgondië, gedurende de tweede helft van de 15e eeuw in het kerkelijk Zeeland heeft gespeeld. Geruime tijd na de kapittelstichting in West-Souburg was zij een hoofdfiguur bij de kapittelstichtingen in de kerken van Nieuwerkerk (bulletin no, 21en van Kapelle (bulletin no. 3). Citeren we J.J. van der Horst: 'Als de godvruchtige, schier als eene heilige vereerde vrouwe Anna, bastaard-dochter van Bourgondië, vrouwe van Ravesteyn, op het kasteel (van West- Souburg) gestorven was, werd haar hart insgelijks in het koor der kerk (van West- Souburg) begraven, doch haar lichaam overgebracht naar het Minnebroeders klooster te Brussel.' De kerk van West-Souburg was een forse hallekerk. Tijdens het beleg van Beeld van Oranjeplein omstreeks 1920.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 6