Willibrord, de apostel der Friezen 15 Souburg: 'Repos Ailleurs' (de rust is elders). Zodoende is dit kerkzegel een typisch voorbeeld van de verstrengeling van Kerk en Wereld. Slot Al is het dan niet zo - zoals C.A. van Swigchem schreef - dat de kerk van Oost- Souburg één van de vijf middeleeuwse hoofdkerken van Walcheren was, deze kerk met de omgeving blijft in historisch opzicht een interessant object. Daarnaast - en dat is tegenwoordig best het vermelden waard - is ze centrum van een levende gemeente. Jammer dat het zo keurig en liefdevol verzorgde kerkhof vanwege het altijd op de loer liggende vandalisme, zo hermetisch afgesloten moet blijven. Literatuur: - C. Chavannes-Mazèl e.a., Langs de oude Zeeuwse kerken, Baarn, 1975. - J.J. van der Horst, De kerken en parochiën op Walcheren, in bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem, zesde/achtste deel. Haarlem 1878/ 1880 - J.H. Kluiver, Historische orgels in Zeeland II, Walcheren, in Archief Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1974, - A. Lehr, Van Paardebel tot Speelklok, de geschiedenis van de klokgietkunst in de Lage Landen, Zaltbommel, 1971. - J. Marcus, Sententien en indagingen van den Hertog van Alba, Amsterdam 1735. - J. de Meulemeester, Burchten en stadsontwikkeling, archeologische beschouwingen bij de kaarten van Jacob van Deventer, in bulletin van De Duinen, Koksijde, 1986. - J. Poppe, De beeldenstorm op Walcheren, in De Wete. mededelingenblad van de Heemkundige Kring Walcheren, 1987. - L.C. Spijkerboer, De Gemeente Oost- en West-Souburg, Oost-Souburg, 1939 - C.A. van Swigchem, 200 jaar monumenten van bouwkunst in Zeeland, in jubileumboek Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1969 - J.A.M. Tabbers, De Hervormde Gemeente van Oost- Souburg 1583-1983, Oost-Souburg, 1983 - J.A. Trimpe Burger, Plaatsen in Zeeland en West- Vlaanderen met het vroeg-middeleeuwse toponiem 'burg', in Walacria, een kroniek van Walcheren 1989 - De gemeente Oost- en West-Souburg, eene statistische bijdrage tot de plaatsbeschrijving van Zeeland, Middelburg. 1860. - Charter van Dirk Bisschop van Verdun, betrekkelijk de kerk te Souburg, van het jaar 1250; medegedeeld en vertaald door J.P. van Visvliet, in: Nehalennia, Jaarboekje voor de Zeeuwsche geschiedenis en letteren, 1850. Met dank voor de medewerking en de verstrekte informatie aan: pastoor F.W.J. Bastiaensen te Goes, H. Ruissen te Oost-Souburg, W. Sinke te Oost-Souburg en J.A. Trimpe Burger te Oostkapelle. M. P DE BRUIN De figuur van Willibrord verbindt de artikelen over de kerken van Souburg en Zoutelande. Auteur Lepoeter begint met een lang citaat van zijn komst op Walcheren. Autrice Vogel schenkt eveneens aandacht aan hem en de politieke omstandigheden. Zelf heb ik geprobeerd zijn afkomst en missiewerk te beschrijven. Alcuin. de levensbeschrijver van Willibrord laat een deel van de gebeurtenissen onder de 'wonderen vallen. Zo ook het voorval op Walcheren. Tot in Echternach toe komen bronnen met 'levend' water voor, een zinrijk symbool van zijn zendingswerk. In 690 komt Willibrord naar deze gewesten, een kleine rekensom leert dat het dit jaar 1300 jaar geleden is. Allerwege zal dit worden herdacht. Boeken en artikelen zijn al over hem verschenen. Reeds in 1696 besteedt Smallegange in zijn kroniek ruime aandacht aan deze missionaris. Hij haalt zelfs aan wat Alcuin, zijn biograaf, over hem zegt. „Op een tijt als d'eerwaerde Man, na de gewonelijke wijse, reisde tot de verkondiging des Evangeliums, quam hij in een vlek, Walcheren genoemt, waerin een beeld van d'oude dwaling was overig gebleven: 't welk als de Man Godts, door vyerigen ijver, verbrak, in 't bijzijn van den bewaerder des Afgods, die in te grooten woeden opvliegende, als den hoon van sijnen Godt wreken willende, door den drift van een uitsinnigen geest, den Priester Christi met een sweerd op het hooft heeft geslagen: maer Godt sijnen dienaer beschermende, soo is hij van die slag niet gequetst geworden." Met het beeld van de oude dwaling of een Het beeld van Willibrord bij de Dom te Utrecht (Van Moorsel, pag. 7).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 15