15 De preekstoel in de hiervoor ontworpen nis. Zoals de architect aangaf inderdaad een in het De banken in het middengedeelte, stram en ongemakkelijk, oog vallende plaats. goedgezind kerkganger - de toestanden waren er toch wel eigenaardig en met de mogelijkheid van allerlei verwikkelingen wanneer directie en dominee eens van karakter en actie mochten veranderen. Ik heb het er altoos uitnemend gehad." 2) Dr. J. H. Gunning JHz. begon zijn predikantenloopbaan in Wilhelminadorp. Hij stond ervan 1881 tot 1884. De huidige toestand Betreden we vandaag de dag de kerk van Wilhelminadorp dan overvalt ons als het ware de 'uiterste soberheid', die sinds 1841 in stand gebleven is: de sombere en zwaarmoedig makende bruine kieur van al het houtwerk, het imitatie-marmer, de harde en bijzonder ongemakkelijke banken, het ontbreken van ieder sprankje luxe. Maar we beseffen tegelijkertijd dat deze kerk een waardig representant is van de bouwstijl en de inrichting van de Waterstaatskerken uit de 19de eeuw. Gelukkig is ondertussen, mede onder invloed van gewijzigde inzichten aangaande de jongere monumenten in zijn algemeenheid, het besef gegroeid dat ook een dergelijke, veel en luid verfoeide bouwstijl een eigen cultuurhistorische waarde vertegenwoordigt En het dorp is er vertrouwd èn tevreden mee. Dit maakt dat we er pal voor zouden moeten staan dat ook een kerk zoals van Wilhelminadorp tot in lengte van jaren bewaard blijft, zowel wat buitenaanzicht als wat interieur betreft. Gelukkig is het dank zij de inspanningen van een groep gemeenteleden een vijftal jaren geleden mogelijk gebleken om de kerk een deugdelijke restauratiebeurt te geven. Het toegangshek staat nu op de nominatie om geheel vernieuwd te worden. Maar de tijd gaat door. De periodieke controle van de Monumentenwacht geeft tijdig signalen op welke punten maatregelen noodzakelijk zijn. De vraag of de kleine Gemeente van Wilhelminadorp, met een part-time predikantsplaats van 30 in de toekomst in staat zal zijn om op de bres te blijven staan is niet te beantwoorden. Maar de trouw van een kleine kern, die mede tot uitdrukking komt in de lange staat van dienst van kerkeraadsleden, kosterspaar en organist, doet ons wat dat betreft het beste hopen. 3) Slot Wilhelminadorp staat aan de vooravond van het 150-jarig bestaan van de Kerkelijke Gemeente, waaraan op bescheiden wijze aandacht zal worden besteed. Besluiten we daarom met het oproepen van de sfeer van anderhalve eeuw geleden. We doen dit met de slotcoupletten van een gedicht van W. A. Warnsinck, vader van de architect van de kerk en huisvriend van de familie Van den Bosch:

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 15