16 baring 2:10b: 'Wees getrouw tot den dood en Ik zal u geven de kroon des levens.' "Thans is des Heeren Huis volbouwd. De blijde scharen, jong en oud. Eerbiedig tempelwaarts getreden! Neen, 't hart heeft nu geen wenschen meer; Thans rijzen lied'ren en gebeden, Voor 't eerst hier op, Gods Naam ter eer. Thans wordt hier 't Evangeliewoord, Voor 't eerstin 't Heiligdom gehoord; Gods dienaar spreekt van liefde en vrede, Geloof en Hoop en Christenzin, En wijdt, door lofgezang en bede, Dit Huis ten dienst des Heeren in. Juicht, Christnen! juicht, in God verheugd! Dees dag zij U een dag van vreugd! Heil U! de Heer woont in uw midden! Hij, die voor zijn gemeente waakt, Dien we, als den Christus-Gods aanbidden, Hij heeft zijn goedheid groot gemaakt! Des Heeren gunst bewaar dit Huis! Klinkhier de leer van Christuskruis, Tot heil van 't zondig kroost der aarde; En worde 't nedrig, stil gemoed, Door 't reinst' geloof, tot hooger waarde, En voor den hemel opgevoed!" Het gedicht werd gemaakt naar aanleiding van het gereedkomen van de kerk en voorgedragen tijdens de ingebruikname op 7 maart 1841. Noten: 1 De naam Wilhelminadorp is ontleend aan Wilhelmina Frederica Louisa van Pruisen, de echtgenote van koning Willem I. Tegelijkertijd werd ook de oorspronkelijke naam van de polder (Lodewijkspolder naar koning Lodewijk Napoleon) gewijzigd in Wilhelminapolder. 2 De in dit citaat genoemde Van den Bosch is de derde generatie, G, J. van den Bosch jr. Hij volgde zijn vader, I. G. J. van den Bosch, op als directeur van de polder in 1864. 3 Koster J. van de Velde vervult zijn taak nu 46 jaar, zijn echtgenote ondertussen 62 jaar' J Willemstein is reeds 41 jaar de vaste organist. Literatuur: - J. H. Gunning JHz., Herinneringen uit mijn leven, Amster dam, 1940. - Ph. Kroes, De Hervormde kerk te Wilhelminadorp, bro chure 1986. - G. J. Lepoeter, Bij het 175-jarig bestaan van de Wilhelmi napolder, in: Zeeuws Tijdschrift, 1984 no.5. - J. M. G. van der Poel, De Wilhelminapolder 1809-1959, Wagenmgen, 1959. - C. A. van Swigchem, T. Brouwer en W. van Os, Een huis voor het Woord, 's-Gravenhage, 1984. - De Nederlands Hervormde kerk te Wilhelminadorp, 't Telmerk, no. I, 1983. - J. ab Utrecht Dresselhuis, Tweetal leerredenen, ter inwij ding van eene nieuwe gemeente en kerk te Wilhelmina dorp en ter bevestiging van eene jongen leeraar, Goes, 1841. - Iz. Warnsinck, De Nieuwe kerk te Wilhelminadorp, in Bouwkundige bijdragen, uitgegeven door de maatschap pij tot bevordering der bouwkunst, Amsterdam, 1845. Met dank voor de verstrekte informatie aan Ds. Ph. Kroes te Wilhelminadorp, de heer J. Willemstein te Kapelle en voor de foto's bij dit artikel aan de heer C. J. Pieters te Wilhelmi nadorp. Het omstreeks 1910 door de firma A. S. J. Dekker te Goes gebouwde orgel. Het is een eenvoudig maar goed instrument met één klavier, 8 registers en een aangehangen pedaal. Let ook op het imitatiemarmer.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 16