19 zuidkoor en het aanbrengen van een houten overkapping over midden- en zuidkoor. Van de bedoelde kooromgang is slechts het noordelijke deel voltooid. Aangezien deze situatie blijkens de kaart van Jacob van Deventer al in 1560 bestaan moet hebben, kan de oorzaak voor deze abrupte wijziging van de bouwplannen niet in godsdiensttroebelen of de tachtigjarige oorlog worden gezocht. De slechte economische situatie van Tholen in de eerste helft van de zestiende eeuw maakt geldgebrek tot de meest waarschijnlijke reden hiervoor. Na de ondertekening van de acte van Satisfactie wordt de kerk al in 1578 gereinigd en ontdaan van alle aan de 'paapse' eredienst herinnerende objecten. Vanaf die tijd worden er nog slechts, relatief gezien, kleine wijzigingen in de architectuur aangebracht. Hiervan zijn de consistorie en het noordportaal met de tegenover liggende ingang in de zuider zijbeuk voorbeelden. In het interieur wordt er, in ieder geval vanaf 1755 maar waarschijnlijk al eerder, een scheidingswand tussen de viering en het koorgedeelte aangebracht. Het koor is dan zijn voorheen zo belangrijke religieuze functie kwijt. Het schip wordt als preekkerk gebruikt. In de achttiende eeuw blijkt het kerkgebouw zozeer vervallen te zijn dat er grote herstellingen nodig zijn. Via leningen weet men de hiervoor benodigde fondsen op te brengen. Ook de negentiende eeuw is voor het kerkgebouw een periode van herstel, zij het niet zo intensief als dat in de voorgaande eeuw het geval was geweest. Vooral in het zuidkoor en aan de raamtraceringen wordt hierbij zeer veel vernieuwd. De twintigste eeuw brengt dan eindelijk de algehele restauratie van de kerk. Dat deze moeizaam tot stand kwam mag blijken uit het feit dat er tussen het initiatief voor deze restauratie en de feitelijke uitvoering meer dan twintig jaar gezeten heeft. Tussen 1946 en 1960 vindt deze restauratie plaats onder leiding van de architect Herm. van der Kloot Meyburg. Hoewel dit ontegenzeggelijk de redding voor het kerkgebouw betekende is er bij deze restauratie toch vaak gekozen voor een benadering die niet historisch verantwoord was. Veel zaken werden gereconstrueerd of toegevoegd naar voorbeelden elders in THOLEN (RAZ. Zei. Ill het gebouw. Hiermee wordt een indruk van grote architectonische eenheid gewekt die het gebouw waarschijnlijk nooit bezeten heeft. Wat betreft de plaats van de kerk van Tholen in de Nederlandse architectuur kan gezegd worden dat de kerk duidelijk past Het netgewelf van het middenschip. (Foto 1988 door P. Ie Blanc). Interieur naar het westen, (Foto 1988 door P. Ie Blanc).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 19