5 en tufsteen en kwartsiet van Overlaar is opgetrokken, herinnert even aan die van de Onze Lieve Vrouw in Maastricht, maar dan moet men de gotische ramen wegdenken. Er zijn twee westtorens, de Leonardus en Barbara, op de kruising tussen schip en transept staat een sierlijk beiaardtorentje uit 1530, dat in 1926 vernieuwd is. Zowel in de Leonardus- als in de Barbaratoren hangen verschillende luiklokken, waarvan sommige in 1531 ter plaatse zijn gegoten door Medardus Waghevens. Ook hangen daar modernere exemplaren, die afkomstig zijn van de firma Eysbouts te Asten. Zeven van de acht aan de buitenkant van de vieringtoren, de Campanilla, hangende klokken zijn ook van Waghevens; mooi versierd als ze zijn getuigen ze van de bloei van deze klokke- kunst rondom de jaren 1530. De bouw van de kerk is omstreeks 1231 begonnen. Over de bouwgeschiedenis zijn de door ons geraadpleegde bronnen niet eensluidend. We halen dus onze eigen kennis van stal en stellen u de volgende datering voor. Uit de 13e eeuw stammen het koor, de noordelijke transeptarm en de onvoltooide noorder toren. De zuidelijke transeptarm, het schip en het overige deel van de westgevel zetten we in de 14e eeuw neer. Alle bijgebouwen aan de zijkanten van 't schip, alle zijkapellen van binnen plaatsen we in de 15e en 16e eeuw. Deze zijkapellen zijn in hoofdzaak gefinancierd door schuttersgilden en rederijkerskamers. Uit deze tijd dateren ook 't zuid- en westportaal en de door Matthijs de Layens, de bouwer van Leuvens stadhuis, tegen de zuidmuur van het transept aangebouwde hoog-gotische kapel, die eerst een Het St. Leonardusretabel. 't Houten beeld van de heilige staat hier op z'n plaats in de middennis. De Sacramentstoren, 18,5 meter hoog van Cornelis II Floris de Vriendt. De 900 kilo zware Paaskandelaar van Remer van Thienen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 5