7 St. Lucia, het liefste gotische meisje van Zoutleeuw ontspringen gebogen armen, die versierd zijn met ranken en druiven, terwijl elke arm bekroond wordt door een gekanteelde kaarsenhouder met een zeshoekige vorm. De beeldjes van Maria, Maria Magdalena en Johannes zijn gegroepeerd rondom de middenstam, die uitgroeit tot een kruis met een indrukwekkende Christus-figuur. Oorspronkelijk werd de Paaskaars tijdens de Paaswake boven het kruis neergezet, maar daar was men aan 't eind van de middeleeuwen blijkbaar handiger mee dan in later tijd. Nu wordt hij tijdens de viering op een laag aangebracht 'aangevertje' geplaatst. Er is nog meer mooi koper in deze kerk voorhanden, zoals een in 1469 in Antwerpen aangekocht imposant wijwatervat en een fraaie koorlezenaar, maar deze voorwerpen waren verwijderd om ze te 'kuisen', zoals onze gids ons vertelde. Bij 't betreden van de kerk springt ook direct een gepolychromeerd eiken Marianum uit 1533 in 't oog, een dubbel Onze Lieve Vrouwebeeld, dat centraal in de middenbeuk hangt. Een Marianum - een verwant gegeven is de 'Madonna in de Rozenhaag' (Stephan Lochner) - is een voorstelling van Maria, omgeven door een rozenkrans van vijf maal tien rozen, waar telkens een grote roos tussen zit. Hier houden zwevende Engeltjes de rozenkrans vast, de tussenliggende grote rozen zijn vervangen door vijf schildjes, waarop de vijf wonden van Christus zijn afgebeeld. Op de ene zijde, aan de westkant, begroet Maria glimlachend de kerkganger; ze is, zoals we in het Hooglied 6:10 kunnen lezen 'schoon als de blanke maan, stralend als de gloeiende zon', terwijl de draak, symbool van de satan, onder haar voeten ligt. De andere kant van het Marianum, dat naar het oosten gekeerd is, toont een ernstigere Maria, die heel moederlijk een doek om haar Kindje houdt. Van nog ouder datum is de Triomfgroep boven de ingang van het koor, ook weer van gepolychromeerd eiken en afkomtig uit Antwerpen. Deze groep, die in 1453-1454 gesneden werd, wordt toegeschreven aan Willem van Goelen of van Galen, de beschildering aan Jan Mertens. Aan de uiteinden van het kruis zijn lelies gemaakt, waarin de symbolen van de evangelisten staan. In deze kerk zijn tegen de zuidwand van het transept overblijfselen van een 15e eeuwse wandschildering te zien, een Laatste Oordeel, een fresco, dat tot de grootsten van België gerekend kan worden. Helaas is 't in een slechte staat en ontbreekt het geld om het kundig te laten restaureren. Wie van Middeleeuws snijwerk houdt, van gesneden beeldjes van linde-, eiken- of notenhout, kan in Zoutleeuw z'n hart ophalen. In de kooromgang staan ze opgesteld: een Lucia uit 1473 met de typisch gotische S zwenking in 't figuurtje, een statische 13e eeuwse Catharina, een wat pathetische 16e eeuwse Maria Magdalena, een 12e eeuwse Maria als de 'zetel der Wijsheid', het Kindje is verdwenen, een prachtige 15e eeuwse beschilderde Piëta, een toonbeeld van verdriet, in de 19e eeuw helaas wat te hard gerestaureerd. We noemen u ook een 16e eeuwse Sint-Anna-te-Drieën groep, die in de Sint-Annakapel staat. Sint-Anna draagt hier een witte hoofddoek en een kleed van goud. Op haar knie rust een open boek en met haar rechterhand houdt ze een druiventros vast, waarvan het Kindje een druifje pikt, zittend op de schoot van Zijn Moeder, 't Gouden kroontje, dat zij oorspronkelijk droeg, is door dieven meegenomen. Staan we tenslotte nog even stil bij het retabel in de Onze Lieve Vrouwekapel, dat uit 1520 dateert. Het geeft de zeven smarten van Maria weer, maar de centrale groep, Golgotha, is verdwenen. In plaats daarvan staat nu in de middennis één der mooiste beelden uit de 13e eeuw, weer een 'Sedes Sapientiae'. Maria zit in majesteit op een troon met de draak onder haar voeten; 't Kindje Jezus, dat op haar linkerknie zit, streelt met Zijn rechterhandje de kin van Zijn Moeder. We hebben hier met een gotische voorstelling van de Byzantijnse Eleousa (de Medelijdende) te maken. Maria buigt haar gekroonde hoofd een beetje naar voren, terwijl ze in haar linkerhand een appel houdt. Omdat het etenstijd ging worden, werden we tegen één uur de Leonarduskerk uitgedreven. Dat kon natuurlijk op dat De 15e eeuwse met de kleuren goud, blauw en rood be schilderde Piëta. St. Anna-te-Drieën uit de 16e eeuw

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 7