8 moment niet anders, maar menigeen zal met een van spijt bloedend hart het gezelschap naar restaurant 'Tenbogaerdenhof' gevolgd hebben. De aanblik van de Grote Markt van Zoutleeuw met z'n aardige 18e eeuwse pomp was overigens een oppepper. We maakten daar n.l. kennis met het tussen 1530-1538 door een telg uit het geslacht der Keldermansen, Rombout II gebouwde Stadhuis. Aanvankelijk hadden de Zouteeuwers veel grotere plannen, want ze hadden het Broodhuis op de Brusselse Grote Markt voor ogen, maar het verval van hun lakenindustrie in die dagen dwong hen tot eenvoud, 't Resultaat mag er toch zijn. 't Gebouw, opgetrokken uit zand- en baksteen, verraadt de overgang van de gotiek naar de renaissance. De gevel is in renaissancestijl gebouwd, maar de versiering van de ramen vertoont gotische elementen. In de nissen boven de ingangsdeur stonden oorspronkelijk de beelden van Philips de Goede, Karei de Stoute en Karei V, maar die zijn spoorloos verdwenen en vervangen door die van Sint-Leonardus, Onze Lieve Vrouw en Sint-Remaclus. 't Huidige renaissance trapbordes is een copie van het in 1539 door J. Caseloy vervaardigde. Er staan de wapenschilden op van Bourgondië, Keizer Karei V en Zoutleeuw. Rechts, naast het stadhuis, zagen we ook de Lakenhal of Vleeshuis uit 1317. Deze Halle werd opgetrokken tegen de muur van de eerste vestingwal, die nog steeds de achtergevel van het gebouw vormt. Beneden stonden vroeger de kramen van de lakenhandelaars, slagers, bakkers enz. Op de verdieping hadden de twee schuttersgilden van Zoutleeuw hun vergaderplaats en stamlokaal. De zolder werd gebruikt als opslagplaats van het graan van de 'Tafel van de H. Geest', de armenkamer. De armenzorg van Zoutleeuw, de oudste van België, werd al in 1235 georganiseerd. Op de hoek van de Grote Markt/ Bogaerdenstraat bekeken we nog snel het Spiegelhuis uit 1571Deze naam gaat terug tot één van de vroegere bewoners, een Helspieghel, die lid was van de rederijkerskamer 'de Leliekens uuten Dale', het embleem was nog vaag in de voorgevel te zien. De gevel, baksteen met natuursteen, is opgeluisterd door Vlaamse renaissance decoraties. Op de hoek van de gevel heeft eens een beeldje van Sint- Antonius van Padua gestaan, maar dat was weggehaald. Sindsdien zullen de inwoners van Leeuw zelf naar alles, wat ze kwijt zijn, moeten zoeken! Sint-Truiden Na de warme lunch, die we samen aan drie lange tafels onder druk 'geklap' genoten, brachten de bussen ons naar de nabij gelegen prinsbisschoppelijke en abtelijke stad Sint-Truiden. Deze naam herinnert aan de 7e eeuwse abt Sint-Trudo, de stichter en patroon van de bij de Grote Markt gelegen belangrijke Benedictijner Abdii. Het stadhuis van Rombout II Keldermans en de Lakenhal. Het renaissance trapbordes van het stadhuis. Het O L Vrouwe retabel met de 13e eeuwse 'Byzantijnse' gotische Madonna in de middennis

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 8