9 ontdekken we de vergulde afbeelding van Sint-Trudo en in een nis een kopie van Onze Lieve Vrouwke van de Hallen. Van het oude door Sint-Trudo in 655 gestichte Abdijcomplex, dat na 1798 tijdens het Franse bewind voor 't grootste deel gesloopt werd, bleef van de Abdijkerk de opnieuw blootgelegde 11e-eeuwse crypte en een deel van de romaanse toren bewaard. Later, in 1845, zal men daar een neo-classicistische seminarie-kerk tegen aanbouwen, maar die ging bij de al genoemde brand van 1975 weer verloren. Rechts van de toren staat nog een romantische barokke portiek-ruïne overeind met de wapensteen van abt Hubert van Sutendael, die dit poortgebouw destijds liet bouwen. Een classicistische poort aan de Diesterstraat met in het driehoekig tympaan een beeldhouwwerk van de Luikenaar Virroux, Sint-Trudo die een blinde vrouw geneest voorstellend, geeft toegang tot een imposante cour, een erehof. Daar werden we door een bordje geleid naar de Keizerszaal van het abtskwartier, een monumentaal vertrek, dat omstreeks 1770 van onder tot boven versierd is met muurschilderingen, als de maker daarvan wordt de Italiaan Caldelli genoemd. De tijd begon intussen te dringen, 't liep tegen vieren. Een blik in de Onze Lieve Vrouwekerk, een goed onderhouden en zeer evenwichtig kerkgebouw, ook weer vol met kunst uit de 14e tot en met de 19e eeuw, deed ons verlangen naar een veel langer verblijf. Maar we moesten daar weg, nagekeken door een laat veertiende- eeuwse Madonna met de inktpot. Hier werd aan alle deelnemers de gelegenheid gegeven een vrije wandeling te maken. En zoals het dan meestal gaat: de één duikt het estaminet in en geniet achter een tas koffie of een pint van het schone uitzicht op de Markt en van de 'beweging van de mensen' daar. De ander haast zich naar een patisserie om pralines voor de thuisblijvers aan te kopen of gaat etalages kijken. En dan is er altijd een groep, die van ijver blaakt, die, öf achter onze voorman, de heer De Bruin, aanloopt öf met een gidsje in de hand tracht te bekijken, wat er te zien valt en dat is in Sint-Truiden veel. We lopen tot besluit daar nog een uurtje rond en zien de drie torens, de Haltoren van het stadhuis, de neo-gotische toren van de 14e-15e eeuwse kerk van Onze Lieve Vrouw en, wat terzijde, de door brand verminkte oude romaanse toren van de Abdijkerk. De opzet van Sint-Truiden doet aan die van Middelburg denken. Ook hier in het hart van de stad een stadhuis, een belangrijke kerk (denk aan de in 1575 afgebroken Westmonster op de Markt te Middelburg!) en vlakbij een oude Abdij. De aanzet van het stadhuis dateert uit 1366, 't Belfort heeft een 12e-eeuwse onderbouw, de bovenbouw uit 1606 is in Maaslandse renaissancestijl opgetrokken. De vroegere 14e-eeuwse Hallen zijn in de benedenverdieping opgenomen. Vóór het Belfort ligt het zgn. perron, een symbool van Luikse vrijheid, in 1930 teruggeplaatst; daarop staan een pijnappel, een kruis en een tweekoppige adelaar van smeedijzer. Achter dat perron een gedenkplaat ter ere van de gesneuvelden van 1302 (de Gulden Sporenslag), van de Boerenoorlog van 1798, van 1830 (onze Tiendaagse Veldtocht) en van de Eerste Wereldoorlog. Drie gevelstenen met wapenschilden van Ferdinand van Beieren, prins-bisschop van Luik, van abt Leonardus van Betten èn van de stad Sint-Truiden zijn in de toren aangebracht. Op een andere gevelsteen In de bus naar huis was de stemming opgewekt en tevreden. Want zelden zullen onze donateurs op één dag zoveel bijzonder mooie kerkelijke kunst bijeen gezien hebben. Bronnen: - Cantecleer Kunstreisgidsen. Deeltje België - J. van Remoortere: 'Stadswandelingen door Vlaande ren'. Uitg Publiboek/Baart Hilversum/Deurne 1984. - Jozef van Overstraeten 'Gids voor Vlaanderen', bewerkt door Jan Gerits. Uitg. Vlaamse Toeristenbond 1985. - Spectrum Atlas van de Historische Plaatsen in de Lage Landen onder redactie van Prof. Dr A. F. Manning en Prof Dr. M de Vroede. Artikel van Prof Dr. R van Uyt- ven blz. 57. Uitg. Het Spectrum. Utrecht/Antwerpen. - E. Vandeput: 'De Sint-Leonarduskerk, hart van Zout leeuw' Uitg. Dekenij, Markt 2, Zoutleeuw Het Spiegelhuis op de hoek Grote Markt/Bogaerdenstraat De barokke portiekruine (1655) met de wapensteen van Hubert van Sutendael De Markt te Sint-Truiden. Links het stadhuis met Belfort. Rechts de O L Vrouwekerk met neo-gotische toren. De romaanse toren van de Abdijkerk is hier niet te zien.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1990 | | pagina 9