22 hebben nog niet verder vorm gekregen dan dat van de jonge dr. Albert Clement. Wapen-gekletter Daarmee zijn we aangeland bij een ander thema: het gebruik. De primaire functie van het gebouw - de eredienst - komt voortreffelijk uit de verf. Het is bepaald niet uit nood, dat ook andere functies de aandacht krijgen, zoals elders vaak het geval is. Nee, veeleer de notie, dat een zo uniek monument meer belevingswaarden moet krijgen, ook buiten de erediensten. Naast concerten gaat openstelling en rondleiding meer aandacht krijgen. Een aspekt dat de visuele waarde kan doen stijgen is het volgende: Bij de bouw van de Oostkerk speelde de overheid een grote rol. Op diverse plaatsen komt dat tot uiting: de burcht en de adelaar met keizerskroon in de spits, het stadswapen in het fronton boven de ingang en boven de deur aan de binnenzijde, compleet met meerman en meermin, nog een adelaar boven het fronton. Wie van binnen het ingangsvlak beziet, valt op dat in de gebrandschilderde ramen familiewapens zijn aangebracht. Daarnaast zijn in het vlak nog tien witte wapenschilden te ontdekken. Bij een opname in 1793 bleken 122 familiewapens de Oostkerk te sieren zowel aan binnen- als aan buitenzijde. In het Middelburgs gemeentearchief zijn ze alle - full color - in het geschrift aanwezig. Stellig stond tegenover het mogen aanbrengen van een familiewapen een fikse financiële injectie van de kerkelijke kas. Sponsors-avant-la-lettre, zullen we maar zeggen. Doch toen de 'egalité' van de Franse revolutie hier toesloeg, werd ieder met de wit-kwast gelijkgeschakeld. Bij die operatie zullen stellig ook schilden verdwenen zijn, want er zijn er geen 122 meer te vinden. De tjroeders van de egalité zagen overigens twee schilden over het hoofd: achter het orgel. Recent onderzoek heeft uitgewezen, dat zich onder de witte verflaag nog de oorspronkelijke wapens bevinden. De vraag doet zich dan ook thans voor of niet een stukje van de 'stille beeldenstorm' van 1798 ongedaan moet worden gemaakt. Wat is het geval? De binnen- ingangspartij bevat twee stenen Tafelen der Wet. Naast de Tien Geboden staat daar ook de samenvatting uit Mattheüs op. Boven de binnen-zijpoorten zijn stenen platen met bijbelteksten aangebracht. Het verguldsel van de vier platen is zover 'weggezakt' dat de leesbaarheid zeer gering is geworden. Feitelijk dient de hele Het De Rijckere-orgel: één van Neerlands top-orgels na de jongste restauratie. De kansel weer in 18e eeuws wit na bijna 100 jaar 'imitatie-eiken'. (Foto G. C. de Bruijn).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1991 | | pagina 22