23 Lezenaar met wereldse symbolen: adelaar en burcht (gemeentewapen). (Foto G. C. de Bruijn). Tot slot In de Oostkerk is tot 1830 begraven. Sedert die tijd zijn de graven niet geruimd. Toen in 1988 de elektrische verwarming het begaf, viel - uit kostenoverwegingen - cv-vloerverwarming af als mogelijkheid vanwege die niet-geruimde graven. Er is overigens nog een kaart met namen van begravenen aanwezig. Het nieuwe verwarmingssysteem heeft een aantal afgrijselijke stralers aan de zuilen opgeleverd. Te hopen valt dat ooit iets beters betaalbaar wordt. De Nog te restaureren: de onleesbaar geworden wetstafels en de - tijdens de Franse revolutie - witgeschilderde wapenschilden. N.b.: De foeilelijke verwarmingsblokken op de zuilen. (Foto G. C. de Bruijn). wand de hand van de meester-schilder te ondergaan. Zou het dan niet interessant zijn die wapenschilden van hun witlaag te ontdoen bij die operatie? Zo worden dan twee fasen uit de geschiedenis zichtbaar: die van vóór de stille beeldenstorm (ingangsvlak) en daarna (overige vlakken). Aan het Prins Bernhard Fonds is subsidie gevraagd. Wordt die verkregen, dan zou die 'sponsor' met een witte anjer 'vereeuwigd' kunnen worden op één van de schilden: dan is de kring weer rond. Dit soort 'grappen' is niet nieuw: zie het beeldhouwwerk van het Middelburgse stadhuis. verwarmingswerkzaamheden leverden wel een vondst op. Onder het houtwerk van de zijbanken kwam een eeuwen oude leren blusemmer tevoorschijn. Met een oude bluswaterpomp wordt die in bruikleen gegeven aan het 'brandweermuseum' van de Middelburgse brandweer. Wie tussen de binnen- en de buitenkoepel rondkijkt, kan zich voorstellen hoe groot de brandrisico's waren, zeker vóór Franklin de bliksemafleider bedacht. De aanwezigheid van een Sprinkler-installatie kan dan ook geen verrassing zijn. Naast brand bestaat de vrees voor boktorren en andere - resistenter - houtvreters. De monumentenwacht is op z'n hoede. Naast de vrees bestaat de hoop. Wat te doen aan die afschuwelijke lichtornamenten? Oude koperen kronen staan op de wensenlijst. Nieuw tentoonstellingsmateriaal. Oostkerk-kenner en verzamelaar Levien Gabriëlse beschikt over een boeiende verzameling gegevens, die een professioneler presentatie rechtvaardigen. Een door Grabriëlse in leesbaarder tekst overgezette 'Beschrijving van de Oostkerk' door 'den opperfabrycq Jan Bosdijk' anno 1800 zal worden gedrukt. Wat ik maar zeggen wil: zolang er maar voldoende mensen verslingerd blijven aan oude kerken, bijvoorbeeld die Oostkerk, is er nog hoop. Een blik omhoog tussen binnen- en buitenkoepel toont de 50 cm dikke balken: indrukwekkend van constructie, een zorg wegens boktorren en ander ongedierte. (Foto G. C. de Bruijn).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1991 | | pagina 23