Vernuft of intellect 15 J. J. DE KONING Wat is God? Hij is lengte, breedte, hoogte en diepte. Bernard van Clairvaux (1) Sinds enige tijd doet in de architektuur de gedachte opgeld dat bouwwerken of liever, dat architektuur niet zozeer moet ontstaan uit praktische overwegingen, maar op grond van intellektuele ideeën. De drijvende kracht achter dit beginsel is de Amerikaanse architekt Peter Eisenman. (2) Voor oude architektuur geldt het idee van overwinning op de natuur ais intellektuele stelling, voor huidige architektuur stelt hij, heel polemisch, de verwerking van kennis als probleem. Zijn stellingname is in de eerste plaats bedoeld om nieuwe wegen te vinden waarop de huidige architektuur zich kan voortbewegen. Tegelijkertijd opent dit ook mogelijkheden om met nieuwe ogen de oude architektuur te bekijken. Daarbij moeten we die dan niet alleen lezen als overwinning op de natuur, maar meer in het algemeen als voortbrengsel van een intellektuele kuituur. Hoe dat gaat, met nieuwe ogen kijken, wil ik toelichten aan de hand van een voorbeeld: de strijd tussen romaanse en gotische bouwkunst, een van de meest belangwekkende momenten in de geschiedenis van de architektuur. Met name omdat het zich afspeelt in een periode die zich door zijn 'donkere' imago gemakkelijk aan ons (in)-zicht onttrekt. We gaan de strijd tussen de aanhangers van beide stijlen proberen van dichtbij te volgen. Om daartoe in staat te zijn moet eerst een wijdverbreid misverstand uit de weg geholpen worden. Gotiek komt niet, zoals in de geschiedschrijving nogal eens gesuggereerd wordt, in plaats van de romaanse bouwkunst. Gedurende lange tijd bestonden beide stijlen naast elkaar en woedde er een hevige strijd tussen hen. Geen strijd op praktisch, maar op theoretisch nivo. Daaruit kan al direkt geleerd worden dat gotiek niet het resultaat is van een technische ontwikkeling, die de romaanse techniek zou overvleugelen. Het is niet die techniek, waarmee de bouwers in staat waren spitsbogen en Portaal (romaans), voorgevel van de San Babila te Milaan. (Foto J. J. de Koning). Het koor van de St. Servaasbasiliek (romaans) te Maastricht. (Foto J. J. de Koning).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1991 | | pagina 15