Ten geleide ^ÖOELBVfi^ Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Secretariaat: L. Louwerse, Badhuisstraat 43, 4381 LN Vlissingen, telefoon 01184-14981. Bank: Amrobank, Middelburg Rekening: 46.06.76.660 Gironummer bank: 97721 DAGELIJKS BESTUUR: Ir. K. J. Kuiken, Middelburg, voorzitter L. Louwerse, Vlissingen, secretaris Drs. J. Smit, Vlissingen, 1e penningmeester I. D. Toussaint, Middelburg, 2e penningmeester M. P. de Bruin, Middelburg Mr K. P. T. G. Flos, Middelburg ALGEMEEN BESTUUR: Leden dagelijks bestuur: zie boven P. A. Boot, Zierikzee Ds. D. van Boven, Middelburg A. Geertse, 's-Gravenpolder J. W. H. Groeneveld, Middelburg Jac. Huissen, Baarland Mevr. M. W. Meerman-van der Mast, Vlissingen H. M. van der Post, Zierikzee J. C. Schout, Baarland Mevr. drs. I. H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR: Ir. J. D. Poley, Nisse RAAD VAN ADVIES: Dr. C. Boertien, Middelburg Mr. J. Everaert, Terneuzen Jhr. Ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, Zeist Prof. Dr. C. A. van Swigchem, Amsterdam P. W. C. van Westen, Kloetinge REDACTIECOMMISSIE: Mevr. drs. J. L. Kool-Blokland, Middelburg G. J. Lepoeter, Middelburg H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I. H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: Mevr. drs. I. H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöldlaan 41, 4334 EM Middelburg. Tel. 01180-27908. VOORLICHTING EN PROPAGANDA: K. Scherphuis, Middelburg BULLETINS TE VERKRIJGEN BIJ: Mr. K. P. T. G. Flos, Houtkaai 7, Middelburg, telefoon 01180-37488 (kantooruren) Ten geleide door M. P. de Bruin pag. 2 G.J. Lepoeter De Grote- of Maria Magdalenakerk te Goes pag. 3 (III. R.A.Z. Atlas Zei. III. van het K.Z.G.W., J. Ranter, M. de Goffau, Gem. Archief Goes, zie de literatuur onder artikel.) J. J. de Koning Vernuf of intellect pag. 15 (ill. J.J. de Koning) G. C. de Bruijn De Middelburgse Oostkerk: een juweel in barok pag. 19 (III. G. C. de Bruijn) Foto frontpagina: Het orgel met Turkse Kap' in de koorsluiting van de Grote- of Maria Magdalenakerk te Goes. (Foto J. Ranter). We beginnen met een persoonlijke mededeling die tevens een in memoriam is. Op 24 januari 1991 overleed pater Carlos Geysen. Naast zijn leraarschap oude talen aan het Barberacollege boeide hem de geschiedenis zeer. Hij beschikte over een fenomenale kennis van Vlaanderen maar ook in de Zeeuwse geschiedenis was hij goed thuis. Als leider van talrijke excursies maakte hij zijn toehoorders graag deelgenoot van zijn kennis. Vorig najaar konden de donateurs van onze stichting nog profiteren van zijn wetenschap van de geschiedenis van Brugge. Veelomvattend was zijn belangstellingssfeer: taal- en volkskunde zaten ook in zijn pakket om een moderne terminologie te gebruiken. Helaas kon de stichting maar kort van zijn vele gaven genieten. Talrijke Zeeuwen zullen zijn overlijden zeer betreuren. Nieuws van de bestuurstafel: de restauratie van de kerk van Zierikzee en Baarland is voor het bestuur en de leden van de plaatselijke commissies van beide kerken een aanhoudende zorg. Zoveel zorgen dat wij de rimpels in onze voorhoofden moeilijk kunnen gladstrijken. Om met Baarland te beginnen. Monumentenzorg heeft toestemming gegeven voor een periode van tien jaar met ingang van 1991 25.000,- te besteden aan het exterieur. Dit geldt dan metselwerk, schilderwerk en het vernieuwen van ruiten. We spreken dan niet over interieur en de restauratie van het orgel. Voor de kerk van Zierikzee is toestemming gevraagd voor de volgende restauraties: orgel, orgelgalerij en de ruimte daarachter. Verder de kapconstructie (boktorbestrijding) en vernieuwen van de goten. Dit voor een totaalbedrag van 1.100.000,-. Bijna overbodig te vermelden dat dit alles in goed overleg met de plaatselijke commissies gebeurt. Het bestuur wil ook op de kleintjes letten. Daarom het verzoek bij verhuizing direct het nieuwe adres op te geven. Het komt nog al eens voor dat anders het nummer terugkomt en opnieuw verzonden moet worden. Kosten 3,-. Dank voor uw medewerking. Wat de inhoud van dit nummer betreft noemen wij eerst het omvangrijke artikel van G. J. Lepoeter over de Maria Magdalenakerk te Goes. Deze auteur behoeft geen verdere introductie: zijn artikelen getuigen van een gedegen kennis en rusten op een uitgebreid onderzoek. De twee andere artikelen vallen wat buiten het gewone kader. De bijdrage van de heer J. J. de Koning heeft als titel 'Vernuft of intellect'. Als architect geeft hij een wijsgerige beschouwing over het romaans en gotisch die zeker de moeite waard is. De heer G. C. de Bruijn geeft een beschouwing over de Oostkerk te Middelburg gezien door de ogen van een kerkvoogd. Het enthousiasme over 'zijn' kerk straalt er vanaf. Ten slotte de excursie. Wij blijven wat dichter bij huis en gaan een bezoek aan Zuid-Beveland brengen. Wij beloven u veel interessants en een voedzame maaltijd. Het programma voor deze donateursdag vindt u in de bijgesloten circulaire.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1991 | | pagina 2