Overpeinzingen van een excursieleider M P DE BRUIN Soms denk ik dat de ei van leider met een lange ij moet worden geschreven. Met opzet zeg ik soms want ik doe het eigenlijk graag. Naar ik van verschillende kanten hoorde vond men de voorjaarsexcursie door Zuid-Beveland geslaagd. Dat doet een mens goed. maar problemen waren er wel. Op een wat mysterieuze wijze kwamen er 56 deelnemers opdagen, met de chauffeur mee 57. De bus kon maximaal 54 deelnemers bevatten. De auto van onze voorzitter zorgde voor de oplossing. Een hele dag regen kan voor een excursie een ramp betekenen en het regende die dag niet zachtjes. Gelukkig boden de kerken van Goes. Driewegen, Baarland en Wemeldinge onderdak, drie middeleeuwse kerken en een 17e eeuwse kerk. De 17e eeuwse hervormde kerk van Driewegen kende ik alleen van buiten. Niet alleen het front is aardig maar ook het interieur ademt een gezelligheid, als men dit woord voor een kerk mag gebruiken, die weldadig aandoet. Boven de ingang van de kerk prijkt een gedenksteen met inscriptie in het latijn waaruit blijkt dat de kerk door de tweelingbroers Frederik en Emmerij van Watervliet in 1678 werd gesticht. Jammer genoeg kon Frederik de voltooiing in 1679 niet bijwonen: hij overleed in 1677. Zij waren ambachtsheren van Driewegen, maar ook van Ellewoutsdijk, Coudorpe, Everinge, Wolphaartsdijk en 's-Heer Flendrikskinderen. Mannen van aanzien in Zuid-Beveland. Wanneer je de Zak van Zuid-Beveland doorkruist mag je „onze" eigen kerk van Baarland niet vergeten. Gastvrij werden we op koffie (thee) en cake onthaald. Alleen de plaats van de kerk in het oude dorpsplan is al merkwaardig. De 18e eeuwse tekenaar Cornelis Pronk heeft van Baarland een serie tekeningen gemaakt waaruit duidelijk blijkt hoe fraai de dorpskern gelegen was. Kunsthistoricus Don heeft er op gewezen hoe opvallend de vormverscheidenheid van de huizen van Baarland in die tijd was (Dorpen in Zeeland. 1991Van dit dorp gingen we noordwaarts naar de bijzonder fraai gerestaureerde kerk van Wemeldinge. Wanneer je leest wat er in de loop van de tijd met deze kerk is gebeurd besef je pas goed wat een De rechthoekige hervormde zaalkerk van Driewegen werd in 1678 gesticht en een jaar later voltooid, (foto: Adri van Wyngen, ca 1966, Zeeuws Documentatiecentrum) Preekstoel in de hervormde kerk van Driewegen. (foto: Herwig. ca 1930, Zeeuws Documentatiecentrum) hoofdbrekens de restauratie heeft gekost. Wie was er beter voor geschikt om over deze kerk uitleg te geven dan de heer G. J. Lepoeter die een inhoudrijk en fraai uitgevoerd boek over deze St. Maartenskerk heeft geschreven. Zijn bondig en goed verzorgd overzicht werd met grote aandacht beluisterd. 's Morgens kwam de Maria Magdalenakerk te Goes in de belangstelling te staan. In de stromende regen kwamen we daar aan. Meer dan een uur heeft de heer J. Ranter ons verhaald over deze kerk. Was de bouwgeschiedenis van de kerk van Wemeldinge al ingewikkeld, nog gecompliceerder was die van de Maria Magdalena. In dit geval hadden de deelnemers een uitstekende inleiding in de vorm van het goed gedocumenteerde artikel van G. J. Lepoeter in het laatst verschenen Bulletin. De heer Ranter had nog uren kunnen doorgaan, maar een reisleider moet wel eens hard zijn. „Timing" vooral met een maaltijd in het vooruitzicht is voor een reisleider een eerste vereiste, maar voor de deelnemers wel eens moeilijk te verteren. Om precies 18.00 uur kwam de bus in Vlissingen aan. De chauffeur van de bus, die onze aanwijzingen moest volgen, reed over de bochtige boomdijken van Zuid-Beveland met een gemak dat bewondering afdwong. Het uitstippelen en voorrijden van de route is een van de prettige voorrechten van de excursieleider.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1991 | | pagina 3