16 seurn te Zierikzee (Coll Bureau musea Gemeente Zierikzee). De opruiming In 1798 werd als uitvloeisel van het gelijk heidsbeginsel door de revolutionairen van die dagen opdracht gegeven alle wapens en andere onderscheidingste kens te verwijderen. Deze voorschriften werden door het gerecht van Bruinisse op 22 maart van dat jaar. het vierde van de Bataafse vrijheid, afgekondigd. Op grond hiervan moesten de wapens in de kerk binnen zes weken worden weggeno men. Het gerecht stelde rechthebbenden daartoe in de gelegenheid tegen betaling van de kosten voor het afhalen en ver goeding van eventuele schade. De wapenborden, die voor 8 april niet wer den gereclameerd, zouden "aan stuk geslaegen en ten profijte van de Kerkecas verkogt" worden. Bovendien werd een daarvoor benoemde commissie opdracht gegeven om voor 12 april alle 'eregestoelten' en andere onderschei dingstekens weg te laten nemen 12). Rigoreus werd de opdracht uitgevoerd. De wapenborden werden uit de kerk ver wijderd, maar ook de wapens op de twee epitafen werden weggebroken. De resten vonden een roemloos einde op de bodem van een weel ten zuiden van Bruinisse. De herinnering aan het wegrui men van deze ambachtsheerlijke resten ging in de loop van de tijd verloren Maar het was een gelukkige omstandigheid dat vele Bruënaars vissers zijn. Ze vissen vooral op mossels. Maar ook in de vaar ten en welen werd gevist. Groot moet de verbazing zijn geweest toen tegen het eind van de 19de eeuw uit de weel een aantal fraai bewerkte stenen tevoorschijn kwamen. Ze waren nauwelijks bescha digd. Vermoedelijk ging de visser opgeto gen naar het dorp met zijn opzienbaren de vangst. Het bleek te gaan om het wapen van mr. Willem de Jonge van Bruinisse en om de wapens Van Herts- beeke en De Cocq. Van deze opzienba rende vondst werd melding gemaakt door de kerkhistoricus J. van der Baan en de Zierikzeese historiekenner P D. de Vos13). De nieuwe bestemming De twee stenen met de wapens Van Hertsbeeke en De Cocq werden aange bracht in de gevel van het pand Kerkstraat 16. waarin deze zich nog steeds bevinden Ze werden daar met de gehele gevel wit geschilderd. Op initiatief van drs. J.L. Braber, voorzitter van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, werden deze twee wapens voorzien van de juiste heraldi sche kleuren. Overigens moet daarbij worden opgemerkt dat de wapens oor spronkelijk niet geschilderd waren en dat het ook nooit de bedoeling is geweest deze wit marmeren wapens van kleuren te voorzien. Daar staat tegenover dat door het schilderen deze wapens veel meer opvallen. Hoe zeer de herinnering kan vervagen bleek toen de heer Braber de bewoners vroeg naar de herkomst. Het verhaal dat beide stenen opgevist waren uit Riekusweel was bekend. Men dacht echter dat het ging om puin van een kasteel, dat bij Bruinisse had gestaan (bedoeld werd het ambachtsheerlijke Hof van Bruinisse, dat in 1804 werd afgebro ken) 14). Het wapen van mr. Willem de Jonge van Bruinisse belandde in het gemeentehuis en werd daar voorzien van een houten lijst en op die wijze opgehan gen. De herkomst van dit wapen ging in de loop van de jaren verloren. P.D. de Vos maakte in zijn werk over De Vroedschap van Zierikzee (1931) uitslui tend melding van de twee kwartierwa pens. Later werd het wapen van de ambachtsheer aangezien voor het gemeentewapen van Bruinisse 15). Nu weten wij weer beter. Dit wapen berust nog steeds in het Bruse gemeentehuis Een ander fragment kwam op verrassen de wijze tevoorschijn in het stadhuismu seum te Zierikzee. Daar berust hel boven stuk van het wapen Hoffer. De herkomst was tot dusverre onbekend, maar verge lijking met de andere wapens leert dat het ook hier moet gaan om een onderdeel van de epitaaf van mr. Willem de Jonge van Bruinisse. Maar nog was onze ont dekkingstocht niet ten einde Onlangs werd het struikgewas voor de ingang van de Nieuwe Hervormde kerk wegge snoeid. Tot veler verrassing kwam daar één van de twee epitafen tevoorschijn. Het bleek te gaan om het exemplaar van Anlhonie Nollens. Het bovenstuk is ver dwenen Daarentegen is het opschrft bewaard gebleven. Aan de kerkvoodgij van de Hervormde gemeente is verzocht de mogelijkheden te willen onderzoeken deze epitaaf' een betere plaats te willen geven, bijvoorkeur in het kerkgebouw Noten: J.C. Reitsma-d'Ancona, Bruinisse met vlag en wimpel. 1463/1968. Bruinisse 1968 p 76 P.D de Vos, De Vroedschap van Zierikzee van de tweede helft der 16de eeuw tol 1795, Zierikzee 1931. p 456 Rijksarchief in Zeeland. Archiet Heerlijkheid Bruinisse. inv nr 145. I) VV Wijnaendts van Resandl, Geschiedenis en genealogie van het geslacht De Jonge uil Zierikzee, z pl. 1924. p 17. Uil de bewaard gebleven testamenten van mr Willem de Jonge van Bruinisse (zie noot 3) kan worden afgeleid dat hij in 1696 of 1697 zi|n wapen wijzigde F Nagiglas. Zelandia lllustrata. Tweede deel. Middelburg 1880, p 302,303. 6) Mijn dank gaal uit naar de heer dr C. van der Graaf te Brouwershaven voor deze vertaling en die van het opschrift van de epitaaf van Anthome Nollens '1 Rijksarchief in Utrecht, Archief Familie Des Tombé, inv nr. 1155 De tekst werd ontworpen door C de Wille Rijksarchief in Zeeland, Zelandia lllustrata, Documentatie C II, 1716, 1716a 9) P.C.J. van Dael, De grafkapel voor de ambachtsheren van Dreischor in. Kroniek van het land vari de zeemeermin (Schouwen-Duiveland). 4 1979, p 74. Aldaar moet Mallhijs van Morgen gelezen worden als: Mallhijs van Nooijen H.Uil en G.C. Groenleer. De gemeente van huis uii. Een hisloiische tocht langs de gemeenlehuizen van Schouwen-Duiveland en Sinl Philipsland, Zierikzee 1989, p. 113 Rijksarchief in Utrecht. Archief Familie Des Tombe, mv nr 1157. Hierbij een gekleurde tekening van het wapen van Anlhonie Nollens en een ontwerp waaruit afgeleid zou kunnen worden dal aanvankelijk de gedachten uitgingen naar een veel imposanter grafmonument, met onder meer een medaillon met het porlret van de overledene '<'j Streekarcliivariaat Schouwen-Duiveland en Sinl Philipsland, Archieven Gemeente Bruinisse, mv nr 3 J. van der Baan. Kerkhistorische bijdrage ovet de Hervormde gemeente Ie Bruinisse bij gelegenheid van haar 300-jarig bestaan. Zierikzee 1890, p. 38, P D o'e Vos, Uil Schouwen en Duiveland's verleden, Zierikzee 1947. p. 40 (herdruk van een krantenartikel). De mededelingen zijn verwarrend. Van der Baan maakt melding van drie wapens Hel wapen Van Hertsbeeke zou zijn ingemetseld tussen de ramen van het gemeentehuis. De andere twee in de gevel van een woonhuis. De Vos schrijft over 'een paar wapenschilden". De laatste herhaalt dil in De Vroedschap van Zierikzee. p 456. "Twee dezer kwartieren van wit marmer werden in den gevel van een huis op dal dorp ingemetseld" m) J.L. Braber, Heraldiek op Schouwen-Duiveland, in. Mededelingenblad Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, nr 27. december 1976, p 87- 89 S.A Jumelet, Bruinisse in de loop der eeuwen 1467- 1984. Bruinisse 1985, p. 20 De epitaaf van Anlonius Nollens (foto Joop van Houdt, Noordgouwe)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 16