18 De gedrongen bakstenen toren, bestaande uil drie geledingen, met vierkante spits, gezien vanuit het noorden. de materialen en de gereedschappen van de aannemer aan- en af te voeren. Dat men hiertoe niet altijd bereid was blijkt uit een brief van de rentmeester uil 16119) Hierop verleenden de Staten van Zeeland hem toestemming sancties te ondernemen tegen weigerachtige parochianen. Aan het interieur werd ook gewerkt. Langzaam maar zeker kwam er meubilair: een avondmaalstafel met twee banken (1583), vrouwenbanken (1603). een preekstoel (1606) en banken (1617). Maar ook in die tijd was het kerkbezoek op hoogtijdagen groter dan op normale zondagen. In 1620 verzocht de kerkeraad dan ook o.a. om uitbreiding van het aan tal kerkbanken omdat op de "biddaeghe, Paesschdaeghen en andere diergelyke, wanneer degemeente wat meer dan ordi- naerl, byeencompt" er niet genoeg zitac- commodatie was. 10) De kerktoren De oudst bekende afbeelding van de kerktoren van Zoutelande is die op het panorama van Walcheren, onderdeel van Descriptio Zelandiae van Antoon van Wijngaarde uit 1550. aanwezig in het Scheepvaartmuseum te Antwerpen. Hierop wordt de kerktoren bekroond door een peervormige spits, een vorm die totaal anders is dan de huidige die vier kant is. Toch is deze weergave geheel juist. Dit blijkt uit het al eerder genoemde bestek van 1580 waarin sprake is van het afbreken van de peer en de vervanging daarvan door een achtkantige spits. In de toren hing de luidklok, die in 1595. met de balken waaraan hij bevestigd was, naar beneden stortte.1Gelukkig bleef hij halverwege de toren steken zodat de schade nog enigszins meeviel. Hoe belangrijk het bezit van de luidklok in die jaren, de Tachtigjarige Oorlog is nog in volle gang, was wordt geïllustreerd door het request van de kerkeraad aan de Gecommitteerde Raden Zij verzocht hierin de toren zo snel mogelijk te laten herstellen en de klok weer op te hangen. Dit alles niet alleen om de gelovigen door het luiden van de klok op te roepen voor de eredienst, maar vooral voor de veilig heid van de omliggende plaatsen Deze worden in "tyts des noodt t'sy door sloe pen des vyants oft andersins so wel by dage als by nachte door het luyden onser cloc-ke pleghe gewaerschuwet te wes- zen" De Gecommitteerde Raden, gevoe lig voor dit laatste argument, gaven direct opdracht de toren te herstellen en de klok op te hangen. Toen in 1662 de klok onbruikbaar was geworden diende de kerkeraad een verzoek in voor een nieu we klok 12) Nu alleen om de bevolking op te roepen voor de "aenstaende predica te". Johannes Burgerhuys, klok- en geschutsgieler te Middelburg, verkreeg de opdracht een nieuwe klok te gieten waartoe hij de oude versmolt. Deze doet nog altijd dienst. Het kerkhof Het kerkhof, rondom de kerk gelegen, was van oudsher omgeven door een muur Door het oorlogsgeweld tijdens het beleg van Middelburg (1572-1574) is deze omheining verloren gegaan. De ker- De loreningang een cirooi deel in het opgesloten zand verdwenen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 18