5 totale bouwconcept hebben uitgemaakt en dat hierin een toren aan de zuidkant van de kerk het beste op zijn plaats was. Trouwens, de plaatsing van de Lange Jan te Middelburg aan de zuidkant van het totale abdijcomplex roept ook vragen op. Mogelijk zitten hierin parallellen. De hoofdingang van de kerk was, zoals gebruikelijk, door de toren. De dichtge metselde doorgangsboog is zowel aan de toren- als aan de schipzijde duidelijk te herkennen. Verder ook hier in de noord- èn in de zuidwand van het schip tegenover elkaar de oude toegangsdeu ren. Beide zijn in een latere fase dichtge metseld. De noorddeur is nog duidelijk waarneembaar, de zuiddeur wordt alleen door een geoefend oog ontdekt. De deur in de westgevel, die nu als hoofdtoegang dienst doet, is vari latere tijd. De kerk bestaat uit een 15de eeuws pseudobasi- likaal schip, dat volgens de regels van de Brabantse gotiek werd gebouwd De kolommen met koolbladkapitelen en de vormgeving van de ramen zijn hier de beste bewijzen van. Het koor aan de oostzijde van het schip is na de Reformatie snel in verval geraakt en omstreeks het midden vari de 18de eeuw wegens bouwvalligheid geheel ge sloopt. Het was 18 mieter lang en 10 meter breed. De triomfboog - doorgang van schip naar koor - is zowel aan de bin nen- als de buitenzijde goed herkenbaar In het najaar van 1990 werden tijdens de restauratiewerkzaamheden funderingen gevonden aan de zuidzijde van het voor malige koor, in de hoek tegen de toren. Ongetwijfeld zal hier de sacristie gestaan hebben. 14) Aan de noordzijde van het schip, tegenover de plaats van de toren Gezicht op de keik vanuit het noorden Foto omstreeks 1910 (Zeeuws Documentatiecentrum. Middelburg) Kerk en toren met de toenmalige gemeenteschool op de voorgrond. Foto omstreeks 1900 (Zeeuws Documentatiecentrum. Middelburg) kant van het schip staan. Wij zijn van mening dat deze plaatsing oorspronkelijk is en dus niet pas in een latere fase is ontstaan. Het is moeilijk hiervoor een enigszins aannemelijke verklaring te vin den. Wij komen niet verder dan het ver moeden dat het te maken zou kunnen hebben mei het kasteel, dat vlak ten noord-noordoosten van de kerk lag. Alle gegevens die erover beschikbaar zijn wij zen op een, in verhouding tot de kerk. omvangrijk bouwwerk met een aantal torens Ten tijde van de bouw van de toren in de 14de eeuw moet dit al zo geweest zijn. Wij achten het niet onwaar schijnlijk dat kerk en toren, meer dan wij zouden vermoeden, onderdeel van het gestichte kerk van Onzer Vrouwenpolder en de in ca 1460 tot parochiekerk verhe ven voormalige kapel van Ter Doest te Krabbendijke. 12) Verder waren er binnen de parochie de op zichzelf staande, in 1440 voor het eerst genoemde kapel van OLV en S.Thomas m Hansweert en de kapel op het kasteel van de heren van Krumingen.13) Kerk en toren Het meest in het oog lopende - geheel afwijkend van het normale patroon - is de situering van de toren ten opzichte van de kerk. We zien hier namelijk de toren niet aan de westkant, maar aan de zuid

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 5