fsmm Tentoonstelling Lutherse kerken in Zeeland lEGfll 20 L. ZOODSMA Naar aanleiding van het 250-jarig bestaan van de Lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middelburg wordt er het komend najaar een tentoonstelling geor ganiseerd in het Zeeuws Museum in Middelburg. De tentoonstellingscommis sie bestaande uit vertegenwoordigers van het Middelburgse Gemeentearchief, het Rijksarchief in Zeeland, het Zeeuws Museum en de Evangelisch-Lutherse gemeente te Middelburg hebben gemeend het onderwerp van deze ten toonstelling niet alleen te moeten beper ken tot de geschiedenis van de Evangelisch-Lutherse gemeente in Middelburg en de bouw van haar kerkge bouw rond 1742. Ook de ontwikkeling van het Lutheranisme in de Nederlanden, de inrichting van de eredienst en de litur gie en de oprichting van Lutherse gemeenten in Goes, Groede, Veere, Vlissingen en Zierikzee komen aan de orde. Een aantal van deze gemeenten is door opheffing en fusie in de loop van de jaren verdwenen. Op dit moment bestaat er in Zeeland nog een gecombineerde Lutherse gemeente Groede/Middelburg/Vlissingen met als kerk het 250-jarige fraaie gebouw aan de Zuidsingel in Middelburg en de Lutherse gemeente Zierikzee met als kerk de kort geleden gerestaureerde Schotse kerk aan het Gat van West-Noordwest te Zierikzee. In de tentoonstelling is uiteraard een grote plaats ingeruimd voor archiefstuk ken betreffende de Lutherse gemeenten in Zeeland, zoals de eerste notulenboe ken. wees- en armboeken, bouwtekenin gen en bestekken en een reisboekje uit 1742 waarin een Lutherse predikant uit Middelburg aantekening hield van de inkomsten voor de bouw van de kerk tij dens een speciale collectereis door Nederland en de Duitse landen. Daarnaast zal een deel van het fraaie kerkzilver van de Lutherse gemeenten worden getoond. Bij de toelichting op de De Lutherse Kerk le Middelburg ontworpen door de stadsarchitect De Munck en in 1742 in gebruik genomen (Rijksarchief in Zeeland Zelandia lllusirata. II 6<11) Detail van de voorgevel van de Lutherse kerk te Middelburg (foto 1979 L de Bruin. Zeeuws Documents liecentrum, Middelburg). komst van de zogenaamde Salzburger Emigranten naar het Land van Cadzand zal een fraai exemplaar van een schroef- penning te zien zijn. Kortom te veel om op te noemen U moet het zelf maar gaan zien. De tentoonstelling wordt gehouden in de Koninklijke Vertrekken van het Zeeuws Museum, Abdij 3 in Middelburg De ope ning vindt plaats op vrijdag 11 september 1992. De tentoonstelling blijft le bezichti gen tot en met 8 februari 1993. Bij de opening van de tentoonstelling zal ook een boekje worden gepresenteerd met daarin een aantal artikelen betreffen de de geschiedenis van de Lutheranen in Zeeland en een volledige catalogus van de in de tentoonstelling getoonde objec ten.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 20