Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Ten geleide 2 Secretariaat" L Louwerse, Badhuisstraat 43, 4381 LN Vlissingen, telefoon 01184-14981 Bank. Amrobank, Middelburg Rekening 46.06.76.660 Gironummer bank: 97721 DAGELIJKS BESTUUR" Ir. K. J. Kuiken. Middelburg, voorzitter L. Louwerse, Vlissingen. secretaris M. Kievit, Middelburg. 1e penningmeester I D Toussaini. Middelburg. 2e penningmeester M. P de Bruin, Middelburg Mr K P T G. Flos. Middelburg ALGEMEEN BESTUUR. Leden dagelijks bestuur, zie boven P A Boot. Zierikzee Ds D van Boven, Middelburg A. Geertse, 's-Gravenpolder J W H. Groeneveld, Middelburg Jac. Huissen, Baarland Mevr. M. W. Meerman-vari der Mast, Vlissingen H. M, van der Post, Zierikzee J C Schout, Baarland Mevr drs. I H Vogel-Wessels Boer, Middelburg ADVISEUR Ir J. D. Poley. Nisse RAAD VAN ADVIES Dr C Boertien, Middelburg Mr J Everaert. Middelburg Jhr. Ir. L L. M. Van Nispen tol Sevenaer, Zeist Prof. Dr. C. A. van Swigchem, Amsterdam REDACTIECOMMISSIE Mevr. dr. J. L. Kool-Blokland, Middelburg G. J. Lepoeter. Middelburg H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I. H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE Mevr. drs. I H Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöldlaan 41. 4334 EM Middelburg. Tel. 01180-27908 BULLETINS TE VERKRIJGEN BIJ Mr. K P. T. G. Flos. Houtkaai 7 Middelburg, telefoon 01180-37488 (kantooruren) Ten geleide pag. 2 M P de Bruin In memoriam mr J van Aartsen pag. 3 G J. Lepoeter De hervormde kerk te Krummgen (ill M de Goffau, Zeeuws Documentatiecentrum. Architectenbureau Rothuizen 'I Hooft b v. Goes. Herv. gem. Kruiningen) pag 3 H. Uil Twee epilafen uit Brumisse (ill. R.A Z Atlas Zei III. van hel K Z.G.W., Streekarchivanaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Bureau musea Gemeente Zierikzee, J. van Houdt) pag. 14 drs I. H. Vogel-Wessels Boer Nogmaals de Sint Cathannakerk te Zoutelande (ill. H. H. Vogel) pag 17 drs L. Zoodsma Tentoonstelling Lutherse kerken in Zeeland (ill. R.A Z. Atlas Zei III van het K Z G W L. de Bruin) pag 20 Foto frontpagina Herme in de vorm van een karyatide, als ondersteuning van de preekstoel (foto M de Goffau) Restauraties Aansluitend op de mededelingen, vermeld in het vorige "Ten geleide", kunnen wij u ten aanzien van de restauraties aan kerk en orgel in Zierikzee het volgende nieuws brengen. Een deel van de kerkrestauraties werd eind november 1991 opgedragen; het restant gedeelte en de orgelrestauratie eind januari 1992. Dit waren harde data; het niet in acht nemen hiervan zou intrekking van de toegezegde subsidies van rijk en provincie tot gevolg hebben. Op genoemde tijdstippen was het dekkingsplan overigens nog niet saldo-neutraal. Het bestuur heeft het evenwel verantwoord geacht voor genoemde restauraties opdracht te geven op grond van gewekte verwachtingen en reacties van aangeschreven instellin gen en stichtingen. Inmiddels heeft de Maurits van Kattendijke Stichting namelijk een belangrijke gift gestort; ook het Prins Bernhard Fonds heeft zeer recent een opmerkelijke toezegging gedaan; en ook de gemeente Zierikzee toonde zich allerminst afzijdig. Voorts staat de van Bylandt Stichting garant voor een maximum bedrag in een eventueel financiëel tekort. Alsnog te verwachten verdere financiële tegemoetkomingen kunnen thans tot volledige restauraties van kerk en orgel leiden, waarbij spanningen in de liquiditeitsbehoefte even wel niet uitgesloten moeten worden geacht. De kerkrestauratie is in uitvoering en moet grotendeels vóór 1 augustus 1992 zijn voltooid; het schilderwerk aan orgelkas en - galerij vóór 31 december 1992. De werkzaamheden aan het orgel blijven in 1992 beperkt tot het restaureren van een aantal frontpijpen (tegelijk met het schilderwerk); het :"grote" werk komt eerst eind 1994 in uitvoering en moet vóór 1 december 1995 zijn afgerond. Slechts gedurende een betrekkelijk korte periode is het orgel dus onbespeelbaar. Jaarverslag 1991 (kort resume) In de persoon van penningmeester is, als gevolg van lichamelijk gesteldheid van de heer Smit, de heer Kievit aangetreden. Laatste heeft zich in korte tijd de problematiek van onze stichting eigen weten te maken. Het algemeen bestuur vergaderde driemaal, het dagelijks bestuur zevenmaal. Tweemaal werd een excursie georganiseerd, t.w. naar Goes e.o. op 15 juni (58 deelnemers) en naar Gent op 26 oktober (54 deelnemers). Het donateursbestand is in het verslagjaar met 9 verminderd tot 649 Streek- en kerkbladen bleken niet bereid artikelen uit ons bulletin aan te halen resp. onze stichting voor donateurswerving onder de aandacht te brengen. Ook de provinciale krant bleef ondanks toezegging in gebreke. Een verzoek van de kerkelijke gemeente Hoofdplaat tot overname van de hervormde kerk is in onderzoek. Aan de kerk in Baarland werd een begin gemaakt met uitvoering van een 10-jaren onderhoudsplan. De donateurswerving en bulletin-verkoop tijdens Monumentendag en kerkhistorische dag op resp. 14 en 21 september in Middelburg bleef beneden de verwachting. De gedelegeerde van de Prov. Raad van Kerken stelde een drietal panelen ter expositie in de kerk te Zierikzee beschikbaar. De panelen -Schepping, Geloven, Mensen- zijn ook in 1992 te bezichtigen. Voorjaarsexcursie Deze gaat in de maand juni naar Zeeuwsch-Vlaanderen. waarbij zeker ook de kerk in Hoofdplaat zal worden bezocht. Het bestuur.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 2