10 De kerk in Renesse Het is een bijzonderheid dat in Renesse zo'n grote collectie rouwborden aanwezig is. Het gaat in totaal om vijf rouwborden en twee losse wapens, voor zover bekend de grootste collectie, die in een Zeeuwse kerk aanwezig is. Enkele jaren voor het afnemen van de wapenborden tekende en beschreef P.J. Rethaan Macaré uit Middelburg alle wapenborden en wapens in de Zeeuwse kerken. Zijn omvangrijke handschrift in vier delen bevindt zich thans in het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag 2). Het is opvallend dat de rouwbor den en wapens, zoals deze thans in de kerk van Renesse hangen, geen van alle vermeld worden in het handschrift van Rethaan Macaré. Vermoedelijk waren zij reeds eerder weggehaald en bleven op die wijze gespaard Uit het onderzoek Rouwbord van mr Jan Cornells van Hoorn (1744-1776) (folo's van wapens en borden: N. van der Horsl, gemeente Westerschouwen) bleek dat niet alle wapens oorspronkelijk uit Renesse afkomstig waren. Een deel heeft gehangen in de kerk van Burgh. De borden in de Burghse kerk werden ver moedelijk weggehaald in opdracht van Catharina Maria Isebree, weduwe van mr. Jan Cornelis van Hoorn, die in 1788 her trouwde met Jan van IJsselsteijn, heer van Renesse en Moermond. Ook de bor den in de kerk van Renesse werden weg gehaald en wellicht gezamenlijk naar elders (slot Moermond overgebracht. Over de lotgevallen van de wapens en de borden in de 19de eeuw is ons tot dus verre niets bekend. Volgens mondelinge overlevering zou J. Vriesendorp uit Dordrecht, sinds 1910 eigenaar van slot Moermond. de borden in het begin van de 20ste eeuw gekocht hebben bij een antiquair in zijn toenmalige woonplaats 3). Tijdens het onderzoek bleek dat vier van de vijf rouwborden niet bij de daarop bevestigde wapens behoorden.Slechts van één van de wapens was het bijbeho rende rouwbord bewaard gebleven. Na de restauratie van het slot in 1910/1911 hebben de wapens, samen met de kwar tierwapens, opgehangen in slot Moermond 4). Hoogstwaarschijnlijk heeft Vriesendorp later vier rouwborden zonder wapens angekocht om daarop de aanwe zige wapens en kwartierwapentjes te bevestigen. Dat deze vier rouwborden aanvankelijk niet aanwezig waren bleek uit de vondst van fraaie tekeningen in kleur van de wapens en wapenschildjes op slot Moermond uit 1908, vervaardigd door de achitect Joh. Hoogenboom uit Renesse5). Deze tekeningen werden der halve gemaakt nog voor Vriesendorp eigenaar werd. Uit deze tekeningen blijkt dat er op dat moment 8 wapens en 41 wapenschildjes en slechts 1 groot rouw bord aanwezig waren. Tijdens de tweede wereldoorlog hebben de borden in de paardenstal van het slot gelegen en na de oorlog werden ze enige tijd opgesla gen in een loods van het aannemersbe drijf Bom. De kwartierwapens waren geborgen in een brandkast op slot Moermond. In 1977 werden de rouwbor den en de wapens in bruikleen afgestaan door de Stichting Moermond aan de Hervormde gemeente te Renesse. De wapens werden op de borden bevestigd en de kwartierwapens los opgehangen nadat een gedeelte opnieuw was geschil derd. Tijdens ons onderzoek kwamen onder meer nog een aantal versierings stukken tevoorschijn. Het is zeer spijtig dat vele kwartierwapen- schildjes verloren zijn gegaan. Na 1908 zijn er nog twintig verdwenen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 10