Bezoek aan de Nieuwe Kerk te Zierikzee 16 regelen en die op hun beurt weer gevoed worden door een op dit moment wel zeer luidruchtige motor. Als nu het orgel aan gezet wordt blaast en sist alles vanwege de grote hoeveelheid lekkages; ook ont staan er ontstemmingen doordat er onvol doende wind overblijft voor het goed tot klinken brengen van het pijpwerk. Vervanging van de motor en het dichtma ken van scheuren in het hout en het leer is dringend noodzakelijk. Het pijpwerk Uiteraard is - naast goede mechanische voorwaarden - het pijpwerk bepalend voor de klank van het orgel. Voor de res tauratie hiervan wordt vooral gebruik gemaakt van het rapport van drs. T. den Toom over de historie van het orgel. Na de bouw in 1848 werd het orgel al in 1874 op het gebied van de klankgeving flink aangepakt door de Fa Witte uit Utrecht. Frontpijpen werden vernieuwd, de steminrichting van bijna alle pijpen werd veranderd, opschuivingen vonden plaats, de terts werd uit de mixtuur verwij derd, tongwerken werden van doorslaand opslaand gemaakt en men verbeterde de intonatie "en wel in dier voege dat de grondgeluiden krachtiger aanspreken en de tongwerken een ronder en voller toon verkrijgen". Na goed overleg tussen de adviseur Jan Jongepier (organoloog), de orgelbouwer en de orgelcommissie is besloten de situatie van 1874 als uit gangspunt voor de restauratie te nemen. In concreto betekent dit dat met name de ingreep in het pijpwerk van de Fa. de Koff in 1947 ongedaan moet worden gemaakt. Drie registers moeten - naar oude voor beelden - nieuw worden bijgemaakt en het overige pijpwerk moet waar nodig worden hersteld; vooral de kleinere pijp jes zijn aan de randen flink beschadigd als gevolg van onzorgvuldig stemmen. Als eindfase en bekroning van de restau ratie volgt dan de (her)intonatie en stem ming van het gehele pijpwerk. Hopelijk hebben wij u enig inzicht gege ven in de restauratie van dit belangwek kend instrument. De kwaliteit van de orgelbouwer en de deskundigheid van de adviseur staan zeker garant voor een artistiek hoogwaardig eindresultaat. Vanaf 1996 zal het grootste romantische orgel van Zeeland weer in volle luister klinken. De Stichting Bouwcultuurfonds Zuid Nederland heeft geld ter beschikking gesteld aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken voor de restauratie van de kerk en orgelzolder van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Op 10 juni 1992 heeft de voor zitter van het bestuur van de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid Nederland een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Zierikzee gebracht om zich op de hoogte te stellen van het verloop van de restauratie. Op de foto ziet u van links naar rechts de heren ir. K. J. Kuiken, voorzitter van het bestuur Oude Zeeuwse Kerken, drs. P. A. Wolters, voorzitter van het bestuur Bouwcultuurfonds, L. Louwerse, secreta ris van het bestuur Oude Zeeuwse Kerken en P.A. Boot, behalve lid van het Algemeen Bestuur Oude Zeeuwse Kerken ook lid van de plaatselijke com missie te Zierikzee. (foto Joop van Houdt, Noorgouwe)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 16