van Rooms koning Willem II, met zwaar beschadigde romp van een ridderfiguur", Dhanens heeft aangetoond dat wij in de Koorkerk niet hebben te maken met de graftombe van Willem II maar van zijn broeder Floris de Voogd, overleden in 1258 aan de gevolgen van een toernooi. Het vinden van een eigentijdse beschrij ving van het gebeeldhouwde wandgraf- een renaissancistisch monument van grote pracht- voor Willem II en zijn echt genote Elisabeth van Brunswijk-Lüne- burg heeft zij aangegrepen tot een onder zoek van heel het interieur van de Koorkerk. Het altaarkleed of antependium uit de Koorkerk, dat wij dit jaar hebben kunnen zien in het Zeeuws Museum, is daar een onderdeel van. Een stamboom in been Het derde bedrijf. Zelden heb ik een met zo grote zelfverzekerdheid geschreven studie gelezen als die van dr. B. K. S. Dijkstra met als onderdeel het onderzoek van de stoffelijke resten aangetroffen in de tombe in de Abdijkerk te Middelburg in 1980. "Een stamboom in been. Vier eeuwen graven en gravinnen van het Hollandse Huis" is uitgegeven in 1991. De blz.121-134 betreffen Middelburg. Te betreuren valt dat Dijkstra niet heeft ken nis genomen van de studie van Dhanens. Hij zou zeker veel moeite hebben gehad al de aanwijzingen te ontzenuwen die zij heeft aangevoerd voor het feit dat het hier gaat om de tombe van Floris de Voogd. Let wel: het betreft het monument niet de Willem II 1228-1256, graaf van Holland en Zeeland, die in 1247 tot rooms-koning werd gekozen Copie in kleur van schil deri| te Versailles door D. van Franckenberg 1872 (Rijksarchief in Zeeland Zelandia llluslrata IV 20) inhoud te weten de stoffelijke resten. Het onderzoek van deze resten is de speciali teit van dr. Dijkstra. Volledigheidshalve mag worden opgemerkt dat waar laatst genoemde schrijft over 1817 "toen Lambrechts van Rithem, Secretaris van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen" het graf terugvond dit mr. N.C. Lambrechtsen van Ritthem pre sident van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen dient te zijn Bovendien was het niet de ijverige koster maar de concierge van het Zeeuwsch Genootschap die het gebeente aan bezoekers vertoonde. Zonder meer pijn lijk is dat Dijkstra de oorlogshandelingen in 1945 in plaats van 1940 stelt die Abdij en kerken grotendeels verwoestten. Interessant is wat Dijkstra over de grafo pening in de Koorkerk op 25 september De in 1817 onldekie grafnis van rooms-koning Willem II met zerk in de koorkerk te Middelburg. (Rijksarchief in Zeeland Zelandia llluslrata II570 c) W ILHELMI RECIS ROHAUCUV CCM-H .L/ïKisib F'Ff CECHS A 17 5 TT

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 7