Wapenborden in de Hervormde kerk te Renesse 9 van de nazaten van Hurgronje om, via een gift uit dit fonds de lange verbonden heid met de hervormde gemeente te Heinkenszand opnieuw te bevestigen. Tweederde van de verbouwingskosten - fl.40.000,- - werd de gemeente uit het genoemde fonds geschonken. Het overi ge deel legde de hervormde gemeente zelf bij. Voor de verdere toekomst gaan de gedachten in de richting van een beleids plan, waarin op termijn meer verbeterin gen aan het interieur kunnen worden doorgevoerd. Zo denkt men aan de ver vanging van de stoelen (stijl zestiger jaren) door, meer passende, houten stoe len met biezen zittingen. Een andere sug gestie is het vervangen van de gordijnen door een andere zonnewering, zodat de akoestiek nog meer kan worden verbe terd. Verder bestaat de wens om de deto nerende kanseltrap te vervangen en aan te passen aan de fraaie eikenhouten kan sel uit de 17de eeuw. Een moderne "kroniek" over oude, nog springlevende, adel en een vernieuwde kerkruimte. Een ruimte waarin liturgie als een levende traditie verder kan worden beproefd. Waar oude en nieuwe vormen goed samen kunnen gaan in het beleven en uiten van het geloof door de gemeente van Christus. Waar zijn de Zeeuwse ker ken anders voor gebouwd? H. UIL EN C VENEMA In 1977 werden uit slot Moermond de daar aanwezige rouwborden en wapen schildjes overgebracht naar de Hervormde kerk in Renesse. Deze wer den opgehangen in het nieuw aange bouwde koor en in het schip. Naar aanlei ding van een vraag van de kerkvoogdij werd een onderzoek ingesteld naar deze wapenborden en schildjes. De in veel opzichten verrassende resultaten van dit onderzoek zijn in deze bijdrage verwerkt. Rouwborden Rouwborden hingen in de kerk in de nabijheid van het graf van een overlede ne. Op het rouwbord was het wapen van de gestorvene aangebracht. Aanvankelijk waren ze eenvoudig van uitvoering, meestal in de vorm van een ruit. Later werden de borden steeds rijker versierd. Overheerste aanvankelijk het zwart, door het steeds uitbundiger afbeelden van de wapens met helmen, dekkleden, helmte kens, schildhouders en wapenspreuken De zeventiende eeuwse kansel in de hervormde kerk te Heinkenszand (loto Chris Nijssen. Heinkenszand). Wapen van mr Nicolaas van Hoorn (1703-1776) werd het zwart teruggedrongen. De bor den zelf werden zodanig voorzien van ornamenten, dat er rouwkassen ontston den. Vaak kregen ze de vorm van een gestileerde klassieke tempel. Steeds gro ter in aantal werden de kwartierwapens, die naast het (hoofd)wapen werden gehangen. Deze bevatten de wapens van de voorouders van de overledene. De grote overvloed van rouwborden en rouwkassen in in het bijzonder de Gereformeerde kerken in de steden gaven de interieurs een gevarieerde aan blik. In de Zierikzeese Sint Lievensmonsterkerk hingen aan het eind van de 18de eeuw maar liefst 452 rouw borden en rouwkassen. In de gezamenlij ke Middelburgse kerken hingen er 680 1). In 1798 werd het door de Franse revolu tionairen gestimuleerde uitgangspunt van de "gelijkheid" gestalte gegeven door het bevel dat alle wapens en andere onder scheidingstekens uit de kerken weggeno men moesten worden. De wapenborden, die niet weggehaald zouden worden door belanghebbenden, zouden van over heidswege worden verwijderd en vernie tigd. Slechts een klein deel werd vrijwillig weggenomen, zodat het overgrote deel van de rouwborden verloren is gegaan.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 9