De restauratie van het Kam en Van der Meulen orgel in de Nieuwe Kerk te Zierikzee 15 RINUS VERHAGE Op 21 januari 1992 ondertekende het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het contract waarin opdracht werd gegeven aan Verschueren Orgelbouw Heythuizen B.V. om het orgel van de Grote of Nieuwe Kerk te Zierikee te restaureren. Deze opdracht zal, behou dens onvoorziene omstandigheden, wor den voltooid binnen 46 maanden na ondertekening van het contract, dus voor 1 november 1995. Momenteel wordt er volop gewerkt aan de orgelkast. Bouwbedrijf Quant Zierikzee B.V. hoopt dit in het oog springende kar wei af te ronden voor het eind van dit jaar. Recentelijk heeft de orgelbouwer de frontpijpen van het orgel verwijderd om beschadiging tijdens de schilderswerk zaamheden te voorkomen. De grootste pijpen zullen alvast gerestaureerd wor den. Na afloop van de werkzaamheden aan de kast worden de frontpijpen weer teruggeplaatst, waarna een periode van wachten begint. Ongeveer anderhalf jaar later, dus medio 1994, wordt het binnen werk van het orgel gedemonteerd en begint de eigenlijke orgelrestauratie. Wat gaat er dan gebeuren"? Zonder al te gedetailleerd te zijn informeren wij u over de belangrijkste zaken. De klaviatuur De toetsen worden opnieuw gericht want een aantal zijn kromgetrokken en het pedaalklavier wordt vervangen naar voor beeld van andere Kam en Van der Meulen orgels. Verder zullen naast her stelling van de versiering in de hakstuk ken ook enkele nieuwe registerknoppen vervaardigd worden. De mechanieken Alle verbindingen tussen de toetsen en de "houten bak" waarop de pijpen staan worden grondig nagekeken, schoonge maakt en weer soepel lopend gemaakt. Het draadwerk wordt vernieuwd, omdat als gevolg van metaalmoeheid behoorlijk dikke metalen stiften spontaan kunnen breken. De windladen Wij komen hier bij het hart van het orgel. Het instrument telt zes grote "houten bak ken." In deze laden wordt de lucht ver deeld, zodanig dat alleen die pijpen tot spreken komen waarvoor de speler de toetsen indrukt en waarvan de registers per pijpsoort open staan. U begrijpt dat het van vitaal belang is dat hier geen lek kages optreden doordat bijvoorbeeld de belering slecht is of de ventielen niet goed functioneren en de slepen niet goed afdichten. Het restaureren van dit onderdeel vraagt veel tijd en vakman schap. De windvoorziening De hierboven genoemde windladen moe ten gevoed worden met een stabiele orgelwind. Hiertoe heeft het instrument twee grote magazijnbalgen die de druk Organist D. Visser, die grote verdiensten heeft gehad voor het behoud van het orgel 1981 (foto" J D. C Berrevoets. coll. Streekarchivanaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Zierikzee)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1992 | | pagina 15