De epitafen van de familie De Huybert in de hervormde kerk te Burgh 21 Op 27 oktober 1992 werd tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Hervormde kerk van Burgh stilgestaan bij de geslaagde restauratie van de epitafen van Pieter de Huybert en van zijn zoon Johan(nes) en diens echtgenote in dit kerkgebouw. In deze bijdrage zal de geschiedenis van deze epitafen worden belicht In het volgende bulletin zal aan dacht worden besteed aan de restauratie daarvan. Burgh op Schouwen heeft een relatief jong kerkgebouw Deze kerk werd in de jaren 1671-1674 gebouwd ter vervanging van een ouder bedehuis. De plattegrond van het gebouw heeft de vorm van een Grieks kruis. In 1924 viel de kerk ten prooi aan het vuur, maar werd daarna geres taureerd. De toren werd echter herbouwd met een gewijzigde spits. Deze toren werd in 1944 verwoest en vervolgens in de oorspronkelijke vorm herbouwd in 1948 1). Burgh heeft zijn 17de eeuwse kerk - de enige uit die eeuw op Schouwen- Duiveland - in belangrijke mate te danken aan ambachtsheer mr. Pieter de Huybert. tenslotte huwde met een dochter uit het adellijke geslacht Van Haamstede. Mr. Pieter de Huybert Een kleinzoon van Herman was Anthony de Huybert, die zich in Middelburg ves tigde als koopman in meekrap. Zijn jong ste zoon was Pieter, die in 1622 in Middelburg werd geboren en rechten stu deerde in Leiden. Al spoedig zetelde hij op de Middelburgse regeringskussens. In 1659 werd hij secretaris van de Staten van Zeeland en tenslotte in 1664 raad pensionaris van dit gewest. 23 jaar lang bekleedde hij die functie en loodste Zeeland onder meer door het rampjaar 1672. Pieter de Huybert was in tegenstel ling tot zijn Hollandse collega De Witt een voorstander van de benoeming van prins Willem tot stadhouder. Dank zij de inspanningen van De Huybert was Zeeland het eerste gewest dat de prins bekleedde met die waardigheid. De Huybert wist tijdens de Tweede Engelse Oorlog de Zeeuwse Staten te winnen voor De epitaaf van Johan(nes) de Huybert en Cathanna Cornelia de Huybert. ca 1922 (coll. Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland. Zierikzee). De familie De Huybert De stamboom van de familie De Huybert gaat terug op Cornelis Janszoon, die woonachtig was in Westenschouwen. Cornelis Janszoon was zijn deftige naam, die weinigen zullen gekend hebben in tegenstelling tot zijn bijnaam, namelijk Neelle Jans.' Neelle was stuurman - wij zouden nu zeggen kapitein - op een schip. In 1476 vestigde hij zich in Zierikzee. Hij had onder meer een schip, dat de naam "Den Hubert" droeg. Zo noemden de zonen zich: Hubert of de Hubert, later De Huybert. De broers Jan, Jacob en Herman waren evenals hun vader Neelle scheepsreder. Kort na 1500 komen we hen tegen als leden van het stadsbestuur van Zierikzee. Jan, de oud ste broer, was burgemeester en lid van de raad. Samen met Herman, vervulde Jan een gezantschap naar Engeland. Herman was eveneens burgemeester en daarnaast schepen en thesaurier. Jacob

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1993 | | pagina 21