23 De epitafen van David de Huybert (links) en Barbara Theodora van Willigen, ca. 1922. Tussen beide epitalen staat de ambachtsheerlijke bank In het glas in loodraam zijn de wapens van de Staten van Zeeland, van de Eerste Edele en van de zes stemhebbende steden van Zeeland opgenomen (verloren gegaan in 1924) (coll Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Zierikzee). het plan de overzeese bezittingen van de vijand aan te vallen. Een vloot onder lei ding van Abraham Crijnssen veroverde in 1667 tijdens die tocht Suriname. 1667 is ook het jaar van de beroemde en glorieu ze tocht naar Chatham waar de Nederlandse vloot onder leiding van De Ruyter een verrassingsaanval uitvoerde waarbij een groot deel van de Engelse vloot werd vernietigd. Bij de vrede van Breda in datzelfde jaar werd Suriname definitief Nederlands bezit 2). Door erfenis en koop verkreeg Pieter de Huybert het grootste deel van de heerlijk heid Burgh in zijn bezit. In de directe nabijheid had hij zijn eigen kasteeltje, slot Kraaienstein. De Huybert droeg Burgh een warm hart toe hetgeen blijkt uit het feit dat in de jaren 1671-1674 een geheel nieuwe kerk en toren werden gebouwd. Zijn verbondenheid met Burgh bleek eens te meer na zijn overlijden in 1697. Zijn lichaam werd in deze kerk begraven en te zijner ere werd de fraai uitgevoerde epitaaf, vervaardigd door de Haagse beeldhouwer Blommendael. opgericht, met buste van de overledene en diens acht kwartierwapens. Prof. Graevius uit Utrecht vervaardigde het opschrift waarin 's mans verdiensten in deftig Latijn wor den verhaald. De vertaling van het opschrift luidt als volgt: De almachtige God zij de eer. Van de edele en zeer aanzienlijke heer Pieter de Huybert. heer van Burg en Crayestein, gesproten uit een oude en door vele voorvaderen beroemde Zeeuwse familie. Hij is geboren te Middelburg en is wegens zijn buitenge wone openhartigheid, welsprekendheid en bijzondere ijver bij het waken voor het algemeen belang in de raad van die stad verkozen toen hij nauwelijks de jonge lingsjaren had bereikt. Daar hij aan aller verwachtingen had voldaan door na de vrede van Munster bij de samenkomst te Mechelen de nog niet besliste geschil punten tussen de Spanjaarden en de Hollanders bij te leggen, is hij vervolgens officieel afgevaardigd naar de koningen van Zweden, Polen. Denemarken en de keurvorst van Brandenburg aangaande zeer belangrijke aangelegenheden en is na deze zaken naar de zin van de repu bliek te hebben volbracht bij zijn terug keer door de mogende Staten van Zeeland gezien zijn betrouwbaarheid en verstand gekozen tot hun secretaris. Daarna is hij met volledige instemming van allen raadpensionaris van Zeeland geworden; vervolgens is hij afgevaardigd naar de vredesconferentie van Breda door de verenigde Nederlanden. Tenslotte hebben de Zeeuwen - om niet alleen de vruchten van een zo groot ver stand te plukken - goedgevonden dat hij werd toegevoegd aan de Raad van State van de zeven verbonden provinciën om de belangen van allen te dienen. Geen streven naar de gunst van het volk of van machtige heren bracht hem tot deze hoge functies, maar zijn voor allen bewezen ongelooflijke waakzaamheid bij de aan zijn post verbonden verplichtin gen. de grootste besluitvaardigheid bij het snel vinden van wat de tijdsomstan digheden voor de republiek vereisten, zijn wonderbaarlijke handigheid in het bewerkstelligen van wat hij ter zake wijse lijk had geadviseerd, zijn bijzondere scherpzinnigheid in het verduidelijken van hachelijke en zeer gecompliceerde zaken, èn zijn geweldige geestkracht. Bij het vrijmoedig bestrijden van hen die

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1993 | | pagina 23