De restauratie van de epitafen in de Hervormde kerk van Burgh 7 GEERT VAN DEN BRUL Op 27 november 1992 werd tijdens een bijeenkomst in de Hervormde kerk te Burgh stilgestaan bij de geslaagde res tauratie van de epitafen van Pieter de Huybert en zijn zoon Johannes en diens echtgenote in dit kerkgebouw. In het vori ge nummer van het Bulletin werd door de heer Uil ingegaan op de geschiedenis van de familie De Huybert en de epitafen. De kerk van Burgh is gesticht door Pieter de Huybert, en was eind zeventiende begin achttiende eeuw tevens de graf kerk van deze vooraanstaande Zeeuwse familie. Dit wordt meteen duidelijk wan neer men de kerk bezoekt; het meest opvallende aspect van het verder vrij sobere interieur zijn de twee grote epita fen. tegenover elkaar geplaatst op de sluitmuren van de dwarsarm van het schip. Op de muur achter de preekstoel vindt men het epitaaf van Pieter de Huybert (overleden in 1697) de stichter van de kerk. Er tegenover hangt het wat grotere en pompeuzere epitaaf van zijn zoon Johannes (overleden in 1701) en zijn echtgenote Catharina. Beide epitafen zijn van de hand van de Haagse beeldhou wer Blommendael, en zijn uitgevoerd in wit carara marmer, Naamse steen, en rood Belgisch marmer (de obelisk en de dorpel van het grote epitaaf van Johan nes en zijn vrouw). Verder zijn er nog twee kleinere epitafen, ook ter nagedachtenis van leden van de familie de Huybert. Deze (overigens ook zeer fraaie) epitafen zijn niet gerestau reerd. en vallen verder buiten het bestek van dit artikel. Hoewel de familie De Huy bert na 1719 geen rol van betekenis meer speelde in Burgh, bleef men de epitafen in ere houden. Zij kwamen (voorzover bekend) ongeschonden de tijd door, tot het eind van de 18e eeuw. Toen werden de wapenschildjes weggehaald. Ze wer den later verborgen op slot Moermond in Renesse. De brand in 1924 In 1922 werden op initiatief van de archi tect Hoogenboom uit Renesse de wapen schildjes weer teruggebracht op de epita fen. Hiermee werd de tot dan toe ernstig ste ingreep die de epitafen hadden ondergaan, ten dele weer teniet gedaan. Voor zover uit foto's van voor 1924 valt op te maken, waren de epitafen verder nog redelijk gaaf. Hieraan kwam een wel zeer abrupt einde toen de kerk in 1924 afbrandde, naar ver luidt als gevolg van een slordigheidje van de loodgieter die de goot aan het repare ren was. Wat dan ook de oorzaak geweest mag zijn, de kerk en haar inventaris brandde bijna geheel uit. Hoewel men de brand vrij snel ontdekte, beschikte men in 1924 in Burgh slechts over een, nogal primitie ve brandspuit. Blussen was bijna onbe gonnen werk en toen het vuur uiteindelijk gedoofd was, stond alleen het muurwerk nog min of meer overeind. De eerste restauratie Zo stond men in 1924 voor de taak om het kerkgebouw weer op te bouwen; het moet in eerste instantie een bijna hopelo ze zaak geleken hebben. Van de houten inventaris was bijna niets gespaard Het epitaaf van Johannes de Huybert en Catharina Cornelia de Huybert in de steigers

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1993 | | pagina 7