6 kruis verhief met daarboven een vergulde Nederlandse leeuw. In 1724 was de spits van de toren zo bouwvallig geworden, dat aan Adriaan Bakkers opdracht gegeven werd een nieuwe te bouwen. In de nacht van 31 augustus op 1 sep tember 1876 sloeg de bliksem in de kerk toren, die tot op de kuip geheel uitbrand de. Alle speelklokken op twee na en alle luidklokken gingen verloren. De kerk bleef gespaard. Treffend was toen dat om kwart over drie de speelklokken begon nen te spelen totdat zij tenslotte allen De Westgevel en de uit 1877 daterende toren. (Koopmans, A., p.18) De op 18 september 1944 kapot geschoten toren (Brand P.J., 1972, p.439) zwegen en smeltend omlaag stortten. De wapenschilden uit de afgebrande toren kwamen, op één na, ongeschonden naar beneden. De drie gave schilden werden in de pui van het stadhuis geplaatst (na de restauratie van het stadhuis in 1952 nog twee)2). De vijfde toren Aan de bekende architect Pierre Cuypers te Amsterdam werd opdracht gegeven een nieuwe toren te ontwerpen. Hij maak te er een neo-gotisch bouwwerk van. Aan de onderbouw van de vorige torens voeg de hij een stenen verdieping toe, die goed past bij de rest van het gebouw. Hierop werd de houten bovenbouw van de toren geplaatst. Op 4 september 1877 vond de aanbesteding plaats. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers, Joseph Gustin en Willem Keyenberg uit Turnhout. Deze schreven in voor een bedrag van f 35.600,-, nadien verhoogd tot f 38.000,-. In de toegevoegde stenen verdieping bevinden zich de nog steeds aanwezige grote luidklok en het angelusklokje. De ca. 3000 kg wegende luidklok, in 1563 door Wilhelmus Wegewaart voor de stad Doetinchem gegoten, werd voor f 3650,- (incl. klokstoel) gekocht bij Van Bergen te Heiligerlee. Het 400 kg wegende ange lusklokje is één van de twee overgeble ven exemplaren van het Hemony klokken spel (1669).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 6