De torens van de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst 3 In de loop der eeuwen is de bovenbouw van de toren van de H. Willibrorduskerk te Hulst vele malen door rampen getroffen. Voor de laatste keer was dit tijdens de Tweede Wereldoorlog. In de namiddag van 18 september 1944, één dag vóór de bevrijding van Hulst, werd de houten spits van de ca. 85 m. hoge toren door artillerievuur verwoest. De huidige bovenbouw werd in 1957 geplaatst. Het is een ontwerp, onder het motto "Prediker", van J. Brouwer, archi tect H.B.O te Aalsmeer. Deze toren, met een eigentijdse vormgeving en uitge voerd met eigentijdse materialen, is sindsdien veel besproken en beschreven geworden. Zowel Hulstenaars, alsook de vele bezoekers van Hulst hebben met deze toren-bekroning de nodige moeite. Het eigentijdse materiaal, (voorgespan nen) beton, geeft deze constructie een egale, grauwe kleur die, afhankelijk van een weersgesteldheid met regen of zon neschijn, meer of minder afsteekt bij de schakering van de lichtgrijze natuursteen van de rest van het gebouw. De eigentijd se constructie-mogelijkheid met voor spanning maakte een strakke stijl moge lijk, die sterk afwijkt van de gevarieerde vormen van het indrukwekkende, goti sche bouwwerk waaraan het de bekro ning geeft. Toch beeldt deze strakke stijl een symboliek uit die door velen niet gezien wordt en toch duidelijk te herken nen is, namelijk: vier engelen die, met de ruggen tegen elkaar, een bronzen kruis steunen en de handen biddend en zege nend over de bewoners van Hulst en het Land van Hulst uitstrekken. Daaronder omgeven een achttal vrijstaande pylonen de klokketoren. Deze pylonen zijn aan het boveneinde voorzien van een vlamvormi- ge versiering. Past deze torenbekroning bij deze kerk, of was de vorm van de vori ge torens beter? Bij de hierna volgende beschrijving van de zes opeenvolgende torens van de kerk, worden afbeeldingen getoond van de laatste vier, Detail van het schilderij van Cornells de Vos (Brand, P.J., 1971. p 108) Het oudste gedeelte van de toren Hoe de oudste kerk en de oudste toren van Hulst er uit gezien heeft is niet bekend. Het is aannemelijk dat de stich ting van de kerk rond het jaar 1200 heeft plaatsgevonden. In 1228 was er in ieder geval een kerk. We weten dit uit een oor konde, waarin gravin Johanna van Con- stantinopel aan de abdij van Cambron een schenking deed, waarvan de akte in de kerk van Hulst werd gepasseerd. De in 1957 geplaatste vieringsloren van de Sint Willi- brorduskerk te Huist (Schrier, W van der, p 774)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 3