11 Emmery van Watervliet was heer van !s Heer Hendrikskinderen, Wolphaartsdijk enz Hij werd schepen van Goes en - in plaats van zijn broer Cornelis - de 23ste september 1669 burgemeester. In 1682 werd hij gekozen tot Dijkgraaf van cle Brede Watering bewesten Yerseke. Hij was gehuwd met Cornelia van der Nisse. Uit dit huwelijk werd één dochter gebo ren, die op 14 jarige leeftijd overleed. Emmery overleed op 13 oktober 1685 en De stichtingssteen iri de voorgevel. werd begraven in het koor van de kerk te Goes, waar men zijn wapen met vier kwartieren ophing. Ten tijde van het optreden van de broers Van Watervliet tekende het uitsterven van het geslacht zich af. Zij trachtten hun geslachtsnaam te laten voortleven, o.a. door het legateren van bezittingen aan Isaac en Willem Emmery de Perponcher Sedlmtsky, onder voorwaarde dat zij - of één van hun kinderen - de naam Van Watervliet zouden aannemen. Het baatte niet. Isaac en Willem Emmery de Perponcher bleven ongehuwd. Het aanbrengen van de stichtingssteen in de voorgevel van de kerk is uiteindelijk nog het meest probate middel gebleken om latere generaties hun geslachtsnaam - en de aan hun onderdanen betoonde weldaden - te doen herinneren. De ver taling van de latijnse tekst op de steen luidt als volgt: 'De hoogedele tweeling broers Fredericus en Emmericus van Watervliet, Heren van Ellewoutsdijk, Driewegen, Coudorpe en Everinge, 's Heer Hendrikskinderen, 't Eiland Wolphaartsdijk enz. enz. Eerstgenoemde Raad der Admiraliteit in de Hoge vergadering der Staten van Zeeland en gewoon lid der Rekenkamer, laatstgenoemde Hoogedelachtbare bur gemeester der Stad Goes, hebben dit heilige gebouw doen oprichten in het jaar des verlossenden heils 1678.' De keirk De rechthoekige zaalkerk is een gaaf de teen van den Dijk komt. naspeurt, hoe dat deeze Dijk de woede der Zee, door de Zuidwesten stormwinden gaande gemaakt, kan wederstaan.' De stichters van de kerk Het zijn de in 1634 geboren tweeling broers Fredericus en Emmericus van Watervliet geweest, die door het ver schaffen van de benodigde gelden de bouw van de kerk, ter vervanging van de vervallen kerk te Coudorpe, mogelijk heb ben gemaakt. Frederik van Watervliet werd na het over lijden van zijn oudere broer Cornelis op 10 oktober 1669 ambachtsheer van Ellewoutsdijk, Coudorpe, Everinge en Driewegen. Op 28 oktober 1669 werd hij als vertegenwoordiger van Goes, aange steld tot lid van de Rekenkamer van Zeeland. Hij heeft zich ook bezig gehou den met inpolderingen. In 1674 kwam ter hoogte van het oude Everingen de naar hem genoemde Watervlietpolder tot stand. Veel succes had hij er met mee; reeds in 1677 gaf de bedijker aan de Staten te kennen dat zijn onderneming grote schade leed door het veranderen van de stroom in de Honte. Enkele tiental len jaren later ging de polder verloren Frederik werd op 21 april 1677 benoemd in het college van Gecommitteerde Raden. Hij overleed, ongehuwd, op 2 september 1677 te Middelburg en werd in Goes begraven. Het bouwen en gereed komen van de kerk heeft hij dus niet meer meegemaakt. Gezichlop hel dorp Driewegen m de achlliende eeuw

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 11