De Hervormde kerk te Driewegen 10 G.J. LEPOETER Inleiding Driewegen is een bescheiden dorp in de omstreeks 1300 bedijkte Coudorpse pol der, die men later Driewegenpolder is gaan noemen. Het ligt verscholen in de zogenaamde Zak van Zuid-Beveland. het kleinschalige en zelfs in de vakantieperio de weldadig rustige gebied ten zuiden van de lijn 's Gravenpolder - Nisse - 's Heerenhoek. Met omstreeks 500 inwo ners is het één van de kleinste van de 15 woonkernen van de gemeente Borsele. Het is als gehucht ontstaan op een drie sprong van wegen (drie 'wegen', namelijk Dorpsstraat. Smitsweg en Zandweg, die nu Paulushoekseweg heet) en het wordt in 1351 reeds vermeld. De ontwikkeling tot dorp heeft Driewegen te danken aan de ontvolking van het op geringe afstand zuidwestelijk gesitueerde dorp Coudorpe. Lange tijd heeft Coudorpe-Driewegen als een tweeëenheid bestaan, waarbij tenge volge van herhaalde overstromingen aan de zuidkust van het in de loop van de tijd bij Zuid-Beveland gevoegde eiland Borssele, het accent steeds meer van Coudorpe naar Driewegen werd ver plaatst. De parochie Coudorpe bestond waarschijnlijk reeds in 1267. De aan Sint Maarten gewijde kerk was een dochter van die van Ellewoutsdijk; ze behoorde tot het dekenaat Walcheren en was een bezit van het kapittel van Sint Pieter te Utrecht. Na de reformatie werd Coudorpe/Driewegen gecombineerd met Ovezande; het bleef echter een zekere zelfstandigheid behouden. De eerste pre dikant kwam er in 1582. De opkomst van Driewegen gedurende de 16e en 17e eeuw was omgekeerd evenredig aan het verval van Coudorpe. Als omslagpunt kunnen we het beste uitgaan van het jaar 1678, toen Driewegen een eigen kerk kreeg. De kerk van Coudorpe kwam daar mede te vervallen. In 1955 zijn tijdens de herverkaveling in het gebied van Coudorpe de fundamen ten van de voormalige kerk en de oude begraafplaats teruggevonden en vond een archeologisch onderzoek plaats. De vluchtberg van Coudorpe bestaat nog en ligt nabij de driesprong van de nieuwe Coudorpseweg en de Trenteweg. ten zuidwesten van Driewegen. De berg dateert uit de 12/13e eeuw. Het gevaar voor overstromingen voor het gebied waarin Driewegen ligt, beseffen we des te beter als wij de 'Beschrijving van Zeeland' (1753, tweede deel pag. 313) er op naslaan: 'De veelvuldige en zwaare grondbraaken en vallen hebben de Watering van Ellewoutsdijk. Koudorpe. Everinge en Driewegen, menigmaal tot dat uiterste gevaar gebragt, dat, indien de Edel Mog. Heeren Staaten dezer Provincie dezelve niet menigmaal met groote onderstanden hadden te hulp gekomen, niet alleen deeze Watering, maar insgelijks de daarbij leggende Heerlijkheden, waarschijnlijk reeds met de Zee gemeen zouden gelegen hebben. Want het is bijna onbegrijpelijk, als men de zwaare diepte van de Hont of Wester Schelde, die aldaar genoegzaam tot aan Voorfront begin twintigste eeuw De vensters aan beide zijden van de ingang zi|n dan nog niet aangebracht.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 10