Dank voor de donderstemmen 3 Een dankdicht voor Frederik Willem Hugenholtz Middelburg niet meer verlaten en over leed in deze stad op 24 augustus 1808, nadat zijn vrouw hem al was voorgegaan op 11 november 1805. Zijn post werd na zijn dood niet meer vervuld wegens de noodzakelijke vermindering in het aantal predikantsplaatsen. In 1992 schonk een nazaat van de vroe gere Middelburgse predikant Frederik Willem Hugenholtz, een ingelijst dank dicht uit 1797 aan de Hervormde Gemeente van Middelburg, Deze man, een telg uit het bekende geslacht Hugenholtz, een familie waarin men al eeuwenlang predikanten en hoogleraren aantreft, had het gedicht geërfd en had het al geruime tijd in huis aan de wand hangen. Maar hij was van oordeel dat deze tastbare herinnering aan de Middelburgse periode van zijn voorvader beter thuis was in de gemeente waarin zijn voorvader predikant was. Het dank dicht hangt nu in de Nieuwe Kerk. Voor Middelburg komt daar tevens de bijzon derheid bij dat dit gedicht is aangeboden door de armwezen van de stad. en van deze groep wezen zijn weinig dankdich ten bewaard gebleven. De familie Hugenholtz is oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland en droeg de naam Hohenholz. In het begin van de achttien de eeuw kwam de familie naar de Nederlanden. Nadien treffen we verschil lende leden van deze familie op vooraan staande posten aan. Frederik Willem, ook wel Fredericus Wilhelmus genoemd, werd op 9 juli 1758 geboren te Hellevoetsluis. Hij was een zoon van predikant Petrus Hermannus Hugenholtz, die zijn laatste standplaats in Delft had. en Maria Broes. Dit echtpaar had tien kinderen. Als kandidaat kwam Frederik Willem naar Wassenaar (25 augustus 1782). Hier trouwde hij in 1785 met het Amsterdamse meisje Rissina of Regina van den Biet. Vervolgens werd Frederik Willem beroe pen in Kampen (8 november 1789) en daarna kwam hij naar Middelburg op 25 mei 1794. Dit werd zijn laatste gemeente. Het echtpaar kreeg vier kinderen, onder wie Petrus Hermannus (26 april 1786), die op zijn beurt ook weer predikant in Middelburg werd, Nicolaas, die later naar Demerary vertrok en wiens dochter met de latere minister van financiën J.C. Bloem trouwde, en Catharina Petronella Susanna (1795) die met een Utrechtse predikant huwde. Frederik Willem heeft Middelburg telde in de achttiende eeuw een burgerweeshuis, aan het Molenwater, en een armweeshuis, aan het Noordpoortplein. De predikanten moes ten de wezen catechisatie geven. De laatst aangekomen predikanten kregen de taak de armwezen te onderrichten, na enige tijd kregen zij de burgerwezen Frederik Willem Hugenholtz (1758-1808) predikant te Middelburg van 1793-1808 Kopergravure door G Koekers. 1801 (RAZ, Zei III IV 459) lu/f lip-ilio Teuirclsv c_rkquse a li p r lipfdp "vrekken EI.HF.R05-.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 3