Restauratie Nicolaaskerk te Brouwershaven Op 8 juni 1994 vond de oplevering plaats van deze kerk1) na drie en een half jaar restaureren en daarvoor 12 jaar plannen maken en wachten op subsidie. Als je het resultaat ziet, kun je je nauwelijks meer voorstellen hoe slecht dit kerkgebouw eraan toe was. In grote lijnen is het volgende werk verricht In alle buitengevels is het slechte metsel werk vervangen door nieuw, is het natuur steen van de ramen gerepareerd, zijn de natuurstenen goten gedeeltelijk ver nieuwd met kunstmortel en zijn de gevels, met uitzondering van een gedeelte van de noordgevel, opnieuw gevoegd. Binnen zijn de grootste veranderingen te zien. Het pleisterwerk, dat na de ramp van 1953 bij de restauratie in de jaren 1956-1962 werd aangebracht, had als ondergrond een asfaltpreparaat dat de zouten in de muren moest tegenhouden. Daar overheen was de normale pleister laag aangebracht. In de loop van de jaren bleek deze methode met te werken, want de pleisterlaag liet los en het interi eur werd van wit steeds bonter. Al het pleisterwerk is afgekapt en vervangen door een ademend pleister, dat zoutbe- stendig is. De natuurstenen pilaren die licht gepleisterd waren zijn schoonge maakt, het natuursteen is waar nodig gerepareerd en het geheel is opnieuw gevoegd. Dit was wat we dachten dat er moest gebeuren toen we begonnen, maar toen de steigers voor het afhakken van de muren er stonden, kon de eikenhouten kap pas goed bekeken en geïnspecteerd worden. De kap bleek zo ernstig aange tast te zijn door de bonte knaagkever dat uitstel van herstel niet verantwoord was. Gelukkig was er een aanvullende subsi die mogelijk, zodat de kap in zijn geheel in de restauratie meegenomen kon wor den De driebeukige hallekerk, Nicolaaskerk, te Brouwershaven na de laatste restauratie (foto Joop van Houdt. Noordgouwe)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1994 | | pagina 8